اسید سیتریک به عنوان ماده ضد عفونی کننده

بخش های این محتوا:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: اسید سیتریک در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگرد. به طوری که از اسید سیتریک به عنوان ماده ضد عفونی کننده هم استفاده میشود. این ماده یکی از تریکبات اصلی شوینده ها و محصولات ضد عفونی است. از این رو ممکن است نام اسید سیتریک را روی ترکیبات تمیز کننده ها و ضد عفونی کننده های خانگی دیده باشید. لازم به ذکر است که اسید سیتریک علاوه بر خاصیت ضد عفونی کنندگی خواص بسیار زیاد دیگری دارد. چنانچه مایل بودید با دیگر خواص اسید سیتریک آشنا شوید به دیگر مقالات مجله علمی مراجعه کنید.

اسید سیتریک چیست؟ 

قبل از اینکه به خواص اسید سیتریک آبدار به عنوان ماده ضد عفونی کننده بپردازیم لازم است بدانیم اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟ در واقع اسید سیتریک یک اسید آلی است. این اسید آلی از نوع ضعیف بوده و به طور طبیعی در مرکباتی نظیر لیمو ترش و پرتقال وجود دارد. همین ماده در صنایع مختلف: غذایی، دارویی، آرایشی_بهداشتی، مواد شوینده، مواد ضد عفونی کننده و غیره مورد استفاده قرار میگرد. از این رو اسید سیتریک یک ماده پر ارزش و پر کاربرد است. اما موضوع اصلی مقاله ما کاربرد اسید سیتریک در مواد ضدعفونی کننده است.

خواص اسید سیتریک به عنوان ماده ضد عفونی کننده

در اینجا به خواص اسید سیتریک به عنوان ماده ضد عفونی کننده میپردازیم. اسید سیتریک یک اسید ضعیف است. از این رو خواص قارچ کشی و بباکتری کشی دارد. از این رو میتوان از اسد سیتریک برای از بین بردن قارچ ها و باکتری ها استفاده کرد. همچنین جالب است بدانید از اسید سیتریک برای پاک کننده محصولات فلزی استفاده میشود. پس از اسید سیتریک میتوان برای ضدعفونی کننده محصولات فلزی نظیر: قهوه ساز، ماشین ظرف شویی، سینک، فر، رادیاتور و غیره مورد استفاده قرار میگرد. همچنین از اسید سیتریک در شوینده های: کاسه توالت، وام حمام، لباسشویی، شیشه پاک کن، پاک کننده کاشی و سرامیک، صابون های ظرف شویی، خوش بو کننده هوا و غیره مورد استفاده قرار میگرد.

کاربرد های دیگر اسید سیتریک

تا اینجا با خواص اسید سیتریک به عنوان ماده ضد عفونی کننده پرداختیم. حال لازم است به سایر خواص این ماده شیمایی به طور مختصر اشاره کنیم. در محصولات مراقبتی و آرایشی نظیر: بمب حمام، نرم کننده ها، لایه بردار ها، ژل شست و شو، مداد چشم، کرم، دستمال مرطوب کننده بچه ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از این ماده در صنایع غذایی به عنوان ماده نگهدارنده و طعم دهنده مورد استفاده قرار میگرد.

شرکت مواد شیمیایی

با توجه به خواص بیشمار اسید سیتریک میتوان فهمید که این ماده چقدر ارزشمند است. به همین دلیل است که چین یکی از بزرگترین تولید کننده های اسید سیتریک در جهان است. چین از آن کشور هایی است که با تولید مواد شیمیایی سود هنگفتی را به جیب میزند. از این رو در سرتاسر جهان تعداد زیادی شرکت مواد شیمیایی تاسیس شده است. وظیفه این شرکت ها واردات و صادرات مواد شیمایی است. در ایران نیز تعداد زیادی از این شرکت ها وجود دارند که مواد شیمیایی مورد نیاز کشور را فراهم میکنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *