اطلاعات ایمنی متاسیلیکات سدیم

بخش های این محتوا:

اطلاعات ایمنی متاسیلیکات سدیم
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

در این مقاله به اطلاعات ایمنی متاسیلیکات سدیم خواهیم پرداخت. اگر چه این ماده شیمیایی در کل خیلی خطرناک نیست ولی در صورت هر گونه سهل انگاری میتواند به ما اسیب وارد کند. بنابراین این مقاله به صورت تخصصی به مشکلات ایجاد شده در حین کار با این ماده و رعایت برخی نکات ایمنی در ماده شیمیایی متاسیلیکات سدیم پرداخته شده است. زیرا مواد شمیایی اگرچه در زندگی امروز بشر نقش بسیار حیاتی را ایفا میکنند. ولی استفاده نادرست از آن ها نیز میتواند برای ما مشکل آفرین باشد. از طرفی شما عزیزان میتوانید برای مطالعه مطالب مرتبط به مقالات زیر مراجعه کنید.

متاسیلیکات سدیم چست؟

پیش از آنکه به موضوع اطلاعات ایمنی متاسیلیکات سدیم بپردازیم، بهتر است بدانیم متاسیلیکات سدیم چیست و چه کاربردی دارد؟! متاسیلیکات سدیم و سیلیکات سدیم کاتیون های فلزی را با سیلیس ترکیب می کنند تا نمک های معدنی را تشکیل دهند. که از این نمک ها به عنوان بازدارنده های خوردگی در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند. متاسیلیکات سدیم همچنین به عنوان یک عامل کیلیت و سیلیکات سدیم به عنوان بافر و تنظیم کننده pH عمل می کند. متاسیلیکات سدیم در حال حاضر در 168 فرمولاسیون در غلظت های 13 تا 18 درصد استفاده می شود. سیلیکات سدیم برای استفاده در پاک کننده ها و شوینده های صنعتی گزارش شده است. اما متاسیلیکات سدیم یک ماده غذایی GRAS (به طور کلی به عنوان ایمن در نظر گرفته می شود) است. محلول های آبی انواع سیلیکات سدیم بخشی از زنجیره شیمیایی سیلیکات ها بر اساس تعادل قلیایی، آب و سیلیس است. 

سمیت متاسیلیکات سدیم

در راستای پی بردن به اطلاعات ایمنی متاسیلیکات سدیم ابتدا لازم است بدانیم میزان سمیت این ماده چقدر است؟ طبق تحقیقاتی مشخص شد سمیت متا سیلیکات سدیم به نسبت مولی SiO2/Na2O و غلظت مورد استفاده مرتبط است.  همچنین طی این تحقیقات، ضایعات شدید با شدت متغیر در حفره دهان، حلق، مری، معده، حنجره، ریه‌ها و کلیه سگ‌هایی که 0.25 گرم بر کیلوگرم یا بیشتر از مواد شوینده تجاری حاوی متاسیلیکات سدیم دریافت می‌کردند، مشاهده شد. ضایعات مشابهی نیز در خوک هایی مشاهده شد که مواد شوینده و دوز مشابهی مصرف کردند. طی همین آزمایشات مشخص شد که متاسیلیکات سدیم (37 درصد در مواد شوینده) مخلوط با آب، به هنگام آزمایش بر روی پوست دست نخورده و ساییده شده انسان یک محرک پوستی شدید بود، اما سیلیکات سدیم 6، 7 و 13 درصد محرک های پوستی ناچیز نسبت به پوست دست نخورده و ساییده شده انسان بودند. 

اطلاعات ایمنی متاسیلکات سدیم

در این بخش به موضوع اطلاعات ایمنی متاسیلکات سدیم خواهیم پرداخت. جالب است بدانید از آنجایی که این مواد جذب پوستی محدودی دارند و متاسیلیکات سدیم یک ماده غذایی مستقیم GRAS است، پانل مواد تشکیل دهنده را برای استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی در شیوه های استفاده و غلظت شرح داده شده در این ارزیابی ایمنی، زمانی که برای جلوگیری از تحریک فرموله شده است، بی خطر دانست. اما باید دقت داشت در صورتی که از محلول های غلیظ متاسیلیکات سدیم استفاده میکنید استفاده از دستکش ایمنی، عینک ایمنی و روپوش را جدی بگیرید. زیرا این ماده در غلظت های بالا میتواند به چشم و پوست ما آسیب برساند.

وارد کننده مواد شیمیایی

یکی از بزرگترین و معتبر ترین وارد کننده مواد شیمیایی در ایران شرکت پویش اروین میعان است. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی به یکی از بهترین وارد کننده ها مواد شیمیایی در ایران مبدل شده است. به طوری که اکثر شرکت های تولیدی مواد شیمیایی خود را به صورت عمده از این مرکز تهیه مینمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *