فواید غذایی اسید سیتریک

بخش های این محتوا:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: در این مقاله قصد داریم به فواید غذایی اسید سیتریک بپردازیم. اما قبل از هر بحثی لازم است بدانید خود اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟در نهایت لازم است بدانیم که امروزه زندگی بشر به مواد شیمیایی وابسته است. به طوری که تمامی تولیدات دارویی، غذایی، شوینده، مکمل ها با مواد اولیه شیمیایی به تولید میرسند. از این رو لازم است اطلاعات خودمان را در این زمینه افزایش دهیم تا بتوانیم از این مواد شیمیایی در جهت رفع نیاز های خود استفاده کنیم.

اسید سیتریک چیست؟ 

همانطور که از نام اسید سیتریک مشخص است این ماده یک نوع اسید ضعیف است. اسید سیتریک را میتوان به طور طبیعی در مرکبات یافت. پس اگر تا کنون از سر لذت یک لیمو ترش را خورده اید قطعا مزه اسید سیتریک را چشیده اید. نام دیگر اسید سیتریک جوهر لیمو است. لازم است بدانیم که اسید سیتریک در دو نوع اسید سیتریک خشک و اسید سیتریک آبدار تولید میشود. جوهر لیمو با فرمول شیمیایی C6H807 شناخته میشود. جالب است بدانید اشف اسید سیتریک جابربم حیان است. از آنجایی که فواید غذایی اسید سیتریک، شناخته شده هستند سالانه چیزی حدود دو میلیون تن از این ماده تولید میشود.

فواید غذایی اسید سیتریک

  • اسید سیتریک در تولید پنیر مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا از اسید ستریک در تولید پنیر موزارلا به عنوان کاتالیزگر مورد استفاده قرار میگیرد. کاتالیزگر سرعت تخمیر را افزایش میدهد. سرعت بیشتر تخمیر هم برابر است با سرعت بیشتر تولید پنیر در کمترین زمان.
  • اسید ستریک باعث افزایش طول عمر مواد غذایی میشود. درواقع باکتری هایی که عامل اسید فساد مواد غذایی هستند در pH های پایدار فعالیت دارند. حال اسید سیتریک میتواند pH محیط را کاهش دهد و با اسیدی کردن محیط از رشد باکتری ها جلوگیری کنند.
  • از آنجایی که اسید سیتریک ترش مزه است از آن به عنوان طعم دهنده استفاده میکنند.

فواید غذایی اسید سیتریک بسیار زیاد هستند. اما ذکر همه این فواید از حوصله این مقاله خارج است. از این رو به تشریح مهم تریم آن ها اکتفا میکنیم.

تولید کننده اسید سیتریک

جالب است بدانید بزرگترین تولید کننده اسید سیتریک در جهان کشور چین است. کشور چین حدود نیمی از کل اسید سیتریک تولید شده در جهان را تولید میکند. پس اگر دو تن اسید در جهان تولید شود یک تن از این مقدار توسط چین تولید میشود. گفتنی است که اسید سیتریک به کمک قارچی به نام آسپرژیلوس نایجر تولید میشود. حال علاوه بر فواید غذایی اسید سیتریک میتوان به فواید دارویی و صنایع شیمیایی این ماده نیز اشاره کرد. البته توضیح این موارد ارتباطی با موضوع این مقاله ندارد پس از آن میگذریم.

شرکت مواد شیمیایی

پس از توضیح درباره ی فواید غذایی اسید سیتریک لازم است به شرکت وارد کننده این ماده نیز اشاره کنیم. تولید کننده های غذا و دارو و غیره میتوانند انواع اسید سیتریک مرغوب مورد نیاز خود را از شرکت مواد شیمیایی تهیه نمایند. وظیفه شرکت مواد شیمیایی تولید و وارد کردن مواد شیمیایی از دیگر کشور هاست. سپس وظیفه دارند این مواد را به دست تولید کنندگان و مشتریان برسانند. یکی از معروف ترین و معتبر ترین شرکت هایی که در حال حاظر در این راستا فعالیت دارند، شرکت پویش اروین میعان است. این شرکت دارای کادری مجرب است که همواره در تلاش است بهترین مواد را با مناسب ترین قیمت به دست مشتری برسانند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *