کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات

بخش های این محتوا:

کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: از جمله کاربرد های اسید سیتریک میتوان به کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات اشاره کرد. این ماده شیمیایی یکی از صد ها ماده شیمیایی است که بسیار پر کاربرد و با ارزش است. از این رو خرید و فروش انواع اسید سیتریک بسیار پررونق است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به کاربرد این ماده در تولید غذای داک ها بپردازیم. چنانچه به این موضوع علاقه مند بودید تا انتهای مقاله را مطالعه کنید. اما اگر میخواهید از اسید سیتریک بیشتر بدانید به مقالات:

مراجعه کنید.

اسید سیتریک چیست؟

قبل از آنکه به کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم اسید سیتریک چیست؟ این ماده نوعی اسید آلی ضعیف است. این اسید به قدری ضعیف است که ما به طور معمول آن را در میوه ها و سبزیجات میل میکنیم بدون آنکه متوجه آن باشیم. فرمول شیمیایی اسید سیتریک C6H8O7  است. این اسید دارای نقطه ذوب 153 درجه است. حلالیت آن در آب 59 گرم در 100 میل آب است. جرم مولکولی اسید سیتریک 192.027 گرم بر مول است. اما جالب است بدانید اسید سیتریک برای اولین بار توسط جابربن حیان کشف شد. این ماده در دو شکا اسید سیتریک بدون آب و آبدار به فروش میرسد. از این رو فروش اسید سیتریک آبدار و بدون آب در شرکت های فروش مواد شیمیایی صورت میگیرد.

اسید سیتریک چه کاربردی دارد؟

علاوه بر کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات، این ماده کاربرد های بسیار زیادی دارد. بخش بزرگی از اسید سیتریک در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا از اسید سیتریک به عنوان تنظیم کننده pH  و ماده نگهدارنده، طعم دهنده نوشیدنی ها و نوشابه ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد. از ظرفی از این ماده در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین اسید سیتریک در داروسازی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین کاربرد های اسید سیتریک بسیار زیاد است ولی ما در این جا به بخش کوچکی از این کاربرد ها میپردازیم.

کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات

در کنار کاربرد های بیشمار اسید سیتریک میتوان به کاربرد اسید سیتریک در خوراک حیوانات اشاره کرد. در ابتدا لازم است بدانیم انرژی بسیاری از فرآیند های سلول ها توسط اسید های آلی صورت میگیرد. از این رو از اسید سیتریک در خوراک حیوانات استفاده میشود تا انرژی لازم برای فعالیت های سلولی (عملکرد روزنه، تحمل آلومینیوم، جذب فسفرو ارتباط با میکروارگانیسم ها، قدرت احیا کنندگی و ذخیره ) را فراهم کند. همچنین از اسید سیتریک به عنوان ماده نگهدارنده خورک حیوانات استفاده میشود. از طرفی اسید سیتریک به خاطر خاصیت اسیدی که دارد از رشد کپک در غذای دام ها جلوگیری میکند.

شرکت مواد شیمیایی

از این رو بسیاری از تولید کنندگان غذای دام و طیور اسید سیتریک را به صورت عمده از شرکت مواد شیمیایی تامین میکنند. البته لازم به ذکر است که لازم است این مواد را از شرکت های معتبر و قابل اعتماد تهیه کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *