کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی

بخش های این محتوا:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: در مقالات قبل به طور مفصل در مورد فواید غذایی اسید سیتریک و حتی مضرات اسید سیتریک در نوشابه پرداختیم. حال لازم دانستیم این مقاله را به کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی اختصاص دهیم. در کل اسید سیتریک یک ماده شیمیایی پرکاربرد و پر ارزش است. از این رو لازم است از تمام جنبه ها این ماده پر ارزش بررسی شود. جالب است بدانید اسیدسیتریک از آن دسته موادی است که هیچ گونه آسیبی به انسان ها و حیوانات وارد نمیکند. در عوض برای محیط زیست و گیاهان تاثیر مثبت هم دارد. در واقع در صنعت کشاورزی برخی مواد شیمیایی نظیر گوگرد، فسفر، اسید سیتریک و نیتریک اسید مورد استفاده قرار میگرد. اسید سیتریک یک اسید جامد و ضعیف است که نسبت به اسید های دیگر ایمن تر است.

خواص فیزیکی و شیمیایی اسید سیتریک

قبل از آنکه به کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی بپردازیم لازم است با خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده آشنا شویم. اسید سیتریک نوعی اسید آلی ضعیف است که در مرکبات یافت میشود. نام دیگر اسید سیتریک جوهر لیمو بوده و با فرمول شیمایی C6H8O7 نمایش داده میشود. اسید سیتسریک در دو نوع اسید سیتریک آبدار و اسید سیتریک خشک تولید میشود. این دو نوع اسید سیتریک در برخی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال شکل ظاهری اسید سیتریک خشک پودر جامد سفید رنگ است. این در حالیی است که شکل ظاهری اسید سیتریک آبدار کریستال سفید رنگ است.

کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی

1- اسید سیتریک pH را کاهش میدهد: محصولات زراعی دارای pH های مختلفی هستند. این پی اچ مینواند به عوال مختلفی چون آب و هوای منطقه، نوع محصول، و غیره بستگی داشته باشد. در این میان استفاده از اسید سیتریک میتواند میزان اسیدیته محصولات را اصلاح کند. این اصلاح pH کمک میکند محصولاتی با طعم و عطر بهتر تولید شود.

2- باز کردن لوله های آبیاری: یکی دیگر از کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی باز کردن لوله هاست. پس اگر لوله های آبیاری توسط رسوب کربنات کلسیم یا منیزیم گرفته شود با تزریق اسید سیتریک باز میشود.

3- از بین برذن قارچ ها: میتوان از اسید سیتریک رقیق شده جهت از بین بردن قارچ درختان و محصولات کشاورزی استفاده کرد.

4- دفع قورباغه: اسید سیتریک باعث به جا ماندن نوعی سم بی خطر بر روی گیاهان میشود. همین سم خود عامل مهمی برای دفع قورباغه ها محسوب میشود.

5- از بین بردن علف های هرز: یکی دیگر از کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی از بین بردن علف های هرز است.

شرکت مواد شیمیایی

با توجه به خواص و کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی بدیهی است که تقاضا و سفارش این ماده بسیار زیاد باشد. از این رو کشور هایی چون چین بازار جهانی این ماده شیمیایی در دست خود گرفته اند. به طوری که در عوض تولید آن سود هنگفتی را به جیب میزنند. از این رو در ایران و سایر کشور ها تعداد زیادی شرکت مواد شیمیایی تاسیس شدند تا صادرات و واردات مواد شیمیای را بر عهده بگیرند. حال چنانچه قصد سفارش سیتریک اسید را دارید میتوانید با شماره تلفن موجود در سایت تماس بگیرید و یا مدیر فروش این مجموعه ارتباط بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *