کاربرد سیلیکات سدیم مایع

بخش های این محتوا:

کاربرد سیلیکات سدیم مایع
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پیش از آنکه به کاربرد سیلیکات سدیم میایع بپردازیم لازم است بدانیم این ماده چیست؟ در واقع متاسیلیکات مایع در اثر تحت فشار قرار دادن سیلیکات سدیم جامد به وجود می آید. جالب است بدانید در تولید سیلیکات سدب به هر دو روش تر و خشک سیلیکات سدیم مایع حاصل میشود. این ماده شیمیایی به شکل مایع چسبناک و بی رنگ و شفاف تا نیمه شفاف دیده میشود. ماده اصلی تشکیل دهنده سیلیکات سدیم (SiO2)  و هیدروکسید سدیم (Na2oO) است. خب حال که با نحوه تشکیل، عناصر اصلی و شکل ظاهری سیلیکات سدیم مایع آشنا شدیم به کاربرد های این ماده میپردازیم.

نام های دیگر سیلیکات سدیم چیست؟

لازم اس در کنار فراگیری کاربرد های سیلیکات سدیم با نام های دیکر این ماده نیز آشنا شویم. در واقع این ماده شیمیایی با نام های آب شیشه، شیشه مایع، متا سیلیکات سدیم و غیره نیز میشناسند. همچنین این ماده به شکل های جامد و پودری نیز وجود دارد. از این رو اگر در هر جایی به نام های دیگر سیلیکات سدیم برخورد کردید تعجب نکنید. گفتنی است که سیلیکات سدیم یک ماده کاملا قلیایی است. وقتی این ماده را آب کخلوط میکنند و در حین گرم کردن تحت فشار قرار میدهند، یک پودر بی رنگ کاملا شفاف و به صورت مایع ایجاد میشود. سیلیکات سدیم به دلیل وجود ناخالصی به رنگ های آبی یا سبز دیده میشود.

روش های تولید خشک و تر در تولید سیلیکات سدیم

پیش تر درباره ی روش های تولید خشک و تر و تولید سیلیکات سدیم صحبت کردیم. اما لازم است قبل از هر توضیحی درباره ی کاربرد های سیلیکات سدیم این دو روش را به طور مختصر توضیح دهیم:

روش خشک: در این روش سیلیکات سدیم مایع از طریق ترکیب سیلیس و سدیم ایجاد میشود.

روش تر: در این روش سیلیکات سدیم مایع از طریق ترکیب سیلیس با سود سوز آور تحت دما و فشار در راکتور ها ایجاد میشود.

کاربرد های سیلیکات سدیم مایع

  • از سیلیکات سدیم مایع در تولید چسب استفاده میشود.
  • از این ماده به عنوان ماده نگهدارنده برای تخم مرغ ها استفاده میشود.
  • به عنوان ماده منعقد کننده در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد.
  • از کاربرد های سیلیکات سدیم مایع میتوان به کاربرد آن در صنعت ریخته گری به عنوان چسب اشاره کرد.
  • از این ماده برای تولید جوهر های رنگی استفاده میشود.
  • برای پر کردن شکاف سرسیلندر خودرو از این ماده استفاده میشود.
  • برای افزایش کیفیت رنگ ها و روان کردن آن از سیلیکات سدیم استفاده میشود.

شرکت مواد شیمیایی

حال که با کاربرد های سیلیکات سدیم مایع آشنا شدیم لازم است بدانیم که این ماده را باید از کجا تهیه کرد. در واقع این ماده توسط شرکت مواد شیمیایی به فروش میرسد. از این رو چنانجه به این محصول به صورت عمده احتیاج داشتید میتوانید به فروشگاه های حضوری یا اینترنتی مراجعه کرده و سفارشات خود را ثبت نمایید. اما لازم است در حین خرید به کیفیت مواد شیمیایی دقت کافی را داشته باشید. چرا که ممکن است سودجویان مواد شیمیایی ناخالص را به جای خالص به فروش برسانند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *