هیپوکلرید کلسیم ( هیپوکلریت کلسیم ) – پرکلرین – کلر کلران

بخش های این محتوا:

هیپوکلریت کلسیم, هیپوکلرید کلسیم, پرکلرین, کلر کلران, واردکننده هیپوکلرید کلسیم, قیمت هیپوکلرید کلسیم

پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم، ماده ای است سفید رنگ، دارای خاصیت گند زدایی که جهت ضدعفونی کردن آب، سبزی، میوه، ظروف، حمام، توالت و محل های آلوده به کار می رود. درصد خلوص یا درجه خلوص کلرپودری 60 الی 70 درصد می باشد. پویش ارویم میعان، تولید کننده مواد شیمیایی و تامین کننده انواع کالاهای شیمیایی می باشد. همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت کلر و خرید پرکلرین با تیم کارشناسی ما در ارتباط باشید.

قیمت هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین

پویش اروین میعان وارد کننده مواد شیمیایی صنعتی بدون واسطه و مستقیم است, شما میتوانید برای استعلام قیمت از این شرکت وارد کننده و صادر کننده مواد شیمیایی به اطلاعات تماس درج شده در بخش تماس با ما، چت آنلاین یا اطلاعات تماس زیر مراجعه نمایید.

شرکت پویش اروین میعان بزرگترین وارد کننده مواد شیمیایی، صادر کننده مواد شیمیایی از جمله انواع هیپوکلرید کلسیم و دیگر مواد شیمیایی آماده ارسال انواع محصولات شیمیایی، مواد شیمیایی صنعتی، آزمایشگاهی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی و همچنین انواع مواد شیمیایی حلال میباشد.

آدرس: تهران خیابان پاسداران خیابان پایدار فرد نبش بوستان پنجم پلاک 12 طبقه 5 واحد 10

تلفن:

021-22798148

021-22798578

هیپوکلریت کلسیم چیست ؟

هیپوکلریت کلسیم یک ترکیب غیر آلی با فرمول Ca(OCl)2 است. این ماده اصلی ترین ماده فعال محصولات تجاری به نام پودر سفید کننده، پودر کلر یا آهک کلر است که برای تصفیه آب و به عنوان ماده سفید کننده استفاده می شود. این ترکیب نسبتاً پایدار است و کلر در دسترس بیشتری نسبت به هیپوکلریت سدیم (سفید کننده مایع) دارد. شکل ظاهری آن به فرم جامد سفید رنگ است. به دلیل تجزیه کند آن در هوای مرطوب، به شدت بوی کلر می دهد.

پرکلرین چیست ؟

پرکلرین، یک ترکیب شیمیایی حاوی یون پرکلرات، −ClO است. که نام آیوپاک آن هیپوکلریت کلسیم می باشد. این ماده به صورت پودری در بسته بندی های گالنی 45 کیلوگرمی به بازار عرضه می شود. گرد سفيد كلر دارای 33.5% الی 39% کلر می باشد و گرانول هیپوکلریت کلسیم یا کلر پودری دارای 65 الی 70 درصد وزنی کلر قابل استفاده است.

در شیمی، هیپوکلریت آنیون با فرمول شیمیایی ClO2 است. با تعدادی کاتیون ترکیب می شود و هیپوکلریت ایجاد می کند، که ممکن است به عنوان نمک های اسید هیپوکلروس نیز در نظر گرفته شود. نمونه های متداول شامل هیپوکلریت سدیم (آبژاول یا سفید کننده خانگی) و هیپوکلریت کلسیم (جز پودر سفید کننده، “کلر” استخر شنا) می باشند.

پرکلرات چیست ؟

اکثر پرکلرات ها نمک های تجاری هستند. پرکلرات ها جامدات بی رنگی هستند که در آب محلول هستند. پرکلرات آنیون حاصل از تفکیک اسید پرکلریک و نمک های آن به هنگام انحلال در آب است. بسیاری از نمک های پرکلرات در ترکیبات غیرآبی محلول هستند. یون پرکلرات کمترین واکنش را از کلرات های تعمیم یافته دارد. پرکلرات در بالاترین تعداد اکسیداسیون خود حاوی کلر است. جدول پتانسیل های کاهش چهار کلرات نشان می دهد که برخلاف انتظار، پرکلرات ضعیف ترین اکسیدان در بین این چهار کلر است.

پرکلرات و کلرات در شرایط اسیدی اکسید کننده قوی تری نسبت به شرایط اساسی هستند. بیشتر ترکیبات پرکلرات، به ویژه نمک فلزات الکتروپوزیتی مانند پرکلرات سدیم یا پرکلرات پتاسیم، تا زمانی که حرارت داده نشوند، اکسید نمی شوند.

مشخصات فنی هیپو کلریت کلسیم

فرمول شیمیایی ClO4
اسید مزدوج اسید پرکلریک
شکل ظاهر پودر سفید
دانسیته 2.35 g/cm3
نقطه ذوب 100°C
نقطه جوش 175°C
حلالیت در آب 21 گرم در 100 میلی لیتر در دمای 25 درجه سانتی گراد
حلالیت در الکل واکنش نشان می دهد.
جرم مولی 142.98 g/mol
نام دیگر هیپو کلریت کلسیم

تولید کننده هیپوکلریت کلسیم

نمک های پرکلرات به واسطه اکسیداسیون محلول های آبی کلرات سدیم توسط الکترولیز به صورت صنعتی تولید می شوند. این روش برای تهیه پرکلرات سدیم استفاده می شود. کلر در مجاورت سدیم هیدروکسید با شیر آهک واکنش می دهد. که در این فرآیند، طی چند مرحله، دوغاب پرکلرین تهیه می شود. سپس با فیلتراسیون و خشک نمودن، گرانول های پرکلرین به دست می آید.

کاربرد اصلی برای سوخت موشک است. واکنش اسید پرکلریک با بازها، مانند هیدروکسید آمونیوم، نمک می دهد. پرکلرات آمونیوم با ارزش بالا می تواند به صورت الکتروشیمیایی تولید شود. پرکلرات را می توان از طریق تخلیه صاعقه در حضور کلرید، تولید کرد.

هیپوکلریت کلسیم, هیپوکلرید کلسیم, پرکلرین, کلر کلران, واردکننده هیپوکلرید کلسیم, قیمت هیپوکلرید کلسیم

دوز مصرف کلر یا میزان مصرف پرکلرین

دوز مصرف هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین برای ضدعفونی هر متر مکعب آب، معادل 3 تا 5 گرم می باشد. و میزان مطلوب کلر آزاد باقیمانده در آب، حدود 0.2 تا 0.8 میلی گرم در لیتر می باشد.

کاربرد هیپوکلریت کلسیم

 • هیپو کلریت کلسیم به عنوان ضد قارچ، ضد باکتری و ماده ضد بو در سیستم های تصفیه آب های آشامیدنی به کار می رود.
 • به عنوان معرف سفید کننده در صنعت کاغذسازی و همچنین برای تولید منسوجات مورد مصرف قرار می گیرد.
 • پرکلرات عمدتا به عنوان اکسید کننده دستگاه های تولید مواد شیمیایی و کنترل الکتریسیته ساکن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.
 • به عنوان اکسید کننده در پیشرانه های موشک، آتش بازی و در صنایع تولید مواد شیمیایی و در برخی مهمات و برای ساخت مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از هیپوکلریت کلسیم معمولاً برای پاکسازی استخرهای شنای عمومی و ضد عفونی آب آشامیدنی استفاده می شود.
 • به طور کلی مواد تجاری با خلوص 65٪ تا 73٪ با سایر مواد شیمیایی موجود مانند کلرید کلسیم و کربنات کلسیم، حاصل فرآیند تولید، به فروش می رسند.
 • در محلول، می توان از هیپوکلریت کلسیم به عنوان ضد عفونی کننده عمومی استفاده کرد، اما به دلیل باقی مانده کلسیم، معمولاً هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) ترجیح داده می شود.

اکسیداسیون کلر

کلر می تواند حالت های اکسیداسیون 1- ، 1+ ، 3+ ، 5+، 7+ را در نظر بگیرد. حالت اکسیداسیون اضافی 4+ در ترکیب خنثی دی اکسید کلر، ClO2، که ساختاری مشابه دارد، دیده می شود. چندین اکسید کلر دیگر نیز شناخته شده است. ساختار یون کلرید یون هیپوکلریت یون کلریت یون کلرات یون پرکلرات در شکل زیر آمده است.

هیپوکلریت کلسیم, هیپوکلرید کلسیم, پرکلرین, کلر کلران, واردکننده هیپوکلرید کلسیم, قیمت هیپوکلرید کلسیم

تصفیه آب با کلر

اگر منبع آب به کلرزنی احتیاج داشته باشد و سیستم فاقد کارخانه اتوماتیک کلرزنی باشد، لازم است مواد شیمیایی کلر به طور منظم به آب مخزن اضافه شود. ماده شیمیایی که معمولاً نوعی هیپوکلریت است، به طور معمول به صورت جامد در می آید. وقتی در آب حل می شود، کلر تولید می کند که میکروب های موجود در آب را از بین می برد و بافر ایمنی را ایجاد می کند.

از آنجا که کلر به اشکال مختلف وجود دارد، دستورالعمل های مختلفی برای استفاده از آن ها وجود دارد. همچنین، دوز به مقدار آب موجود در مخزن و مقدار کلر موجود در آب بستگی خواهد داشت. به هنگام افزودن کلر به آب، باید آب را بهم زد تا کلر کاملا مخلوط شود. سپس به منظور استفاده باید حداقل 30 دقیقه صبر کرد. آب‌های آلوده حاوی مواد آلی و یا آب های تیره مناسب برای کلر زدن نیستند. بنابراین برای کلرزنی به آن ها در ابتدا باید آب های تیره را صاف کرد و در نهایت به آن ها کلر اضافه کرد.

ویژگی های هیپوکلریت کلسیم

 • پایداری عالی هنگام نگهداری( میتوان مدت زمان طولانی را در دمای معمولی ذخیره کرد)
 • قدرتش را با گذشت زمان حفظ می کند
 • حلالیت خوب
 • با رطوبت هوا واکنش می دهد
 • در دسترس بودن
 • مقرون به صرفه
 • کم خطر بودن نسبت به گاز کلر

نگهدرای از پرکلرین

بشکه های هیپوکلریت کلسیم نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. از این ماده نباید در کنار مواد مشتعل مانند بنزین و الکل و…. نگهداری کرد. بشکه های هیپوکلریت کلسیم بر روی پایه های چوبی قرار می دهند تا از زمین فاصله داشته باشند . محل نگهداری ( انبار) باید در برابر رطوبت مقاوم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت پویش اروین میعان

برای سفارش انواع مواد شیمیایی در گرید های مختلف با بهترین قیمت ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شرکت خرید مواد شیمیایی
تماس