خواص صنعتی اسید سیتریک

بخش های این محتوا:

خواص صنعتی اسید سیتریک
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

از آنجایی که تعداد خواص صنعتی اسید سیتریک بسیار زیاد است تولید این ماده نیز گسترش یافته است. با توجه به واحدهای تولید بیوتکنولوژیکی جدید که عمدتاً در چین واقع شده‌اند. عرضه جهانی اسید سیتریک در دو دهه گذشته از کمتر از 0.5 به بیش از 2 میلیون تن افزایش یافته است. و به بزرگترین ماده شیمیایی بدست آمده از طریق تخمیر زیست توده و پرکاربردترین اسید آلی تبدیل شده است. از این رو به دلیل اهمیت کاربرد این ماده شیمیایی در صنعت این مقاله را به خواص صنعتی اسید سیتریک احتصاص میدهیم. چنانچه به مطالب بیشتری در این زمینه علاقه مند هستید میتوانید به سایر مقالت مجله علمی مراجعه کنید.

ماهیت اسید سیتریک چیست؟

با توجه به اهمیت اسید سیترک و خواص صنعتی اسید سیتریک بهتر است ابتدا با ماهیت این ماده آشنا شویم. اسید سیتریک یک اسید طبیعی است. در میوه ها و سبزیجات مختلف یافت می شود. نمونه ای از مرکبات – لیمویی که بیشترین میزان اسید را دارد. این یک اسید آلی ضعیف با فرمول شیمیایی C6H8O7 است. استفاده از اسید سیتریک مزایای زیادی دارد. اسید سیتریک به عنوان یک اسید طبیعی در مرکبات، گوجه فرنگی و بسیاری از میوه ها و سبزیجات دیگر وجود دارد. اسید سیتریک اولین بار در سال 1822 توسط کارل ویلهلم شیله از آب لیمو جدا شد که ترکیب آن را نیز مشخص کرد. در بسیاری از کالاهای مصرفی، در بخش غذا و نوشیدنی، از اسید سیتریک استفاده می شود. به عنوان یک ماده اسیدی، در نوشابه ها و شربت ها، طعم طبیعی میوه را تحریک می کند و درجه ترشی لازم را می دهد. اسید سیتریک یک ترکیب آلی میانی در چرخه اسید تری کربوکسیلیک (TCA) است که به طور طبیعی در مرکبات، آناناس، گلابی و به صورت سیترات کلسیم متبلور می شود. عمدتاً از طریق تخمیر تولید می شود.

فواید اسید سیتریک

خواص صنعتی اسید سیتریک بسیار گسترده است. ولی در این جا به برخی از آن ها میپردازیم. اسید سیتریک طیف گسترده ای از نمک های فلزی از جمله کمپلکس هایی با مس، آهن، منگنز، منیزیم و کلسیم را تشکیل می دهد. این نمک ها دلیل استفاده از آن به عنوان یک عامل جداکننده در فرآیندهای صنعتی و به عنوان نگهدارنده خون ضد انعقاد هستند. همچنین اساس خواص آنتی اکسیدانی آن در چربی ها و روغن ها است. که در آن اکسیداسیون کاتالیزور فلزات را با کیل کردن آثار فلزاتی مانند آهن کاهش می دهد. دو جزء برای استفاده از آن به عنوان طعم دهنده وجود دارد، اولی به دلیل اسیدی بودن آن است که طعم کمی دارد. دوم به توانایی آن در تقویت طعم های دیگر. همچنین فرآیندی برای حذف دی اکسید گوگرد از گازهای دودکش توسط اسید سیتریک ایجاد شده است. که در آن اسید سیتریک به عنوان یک اسکرابر استفاده می شود. اسید سیتریک یک یون پیچیده را تشکیل می دهد که سپس با H2S واکنش می دهد. و سیترات احیاکننده گوگرد عنصری را به دست می دهد. این ممکن است با افزایش فشارهای محیطی اهمیت بیشتری پیدا کند.

شرکت مواد شیمیایی

تولید کنندگان در صنایع مختلف میتوانند مواد شیمیایی مورد نیاز خود را از شرکت مواد شیمیایی معتبر خریداری نمایند. شرکت پویش اروین میعان از جمله معتب ترین شرکت ها در زمینه عرضه مواد شیمیایی است. در این شرکت انواع اسید سیتریک مانند  اسید سیتریک آبدار و بدون آب اوجینال و با کیفیت نیز موجود و قابل سفارش است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *