اتیل استات

شرکت مواد شیمیایی , واردات مواد شیمیایی , صادرات مواد شیمیایی , وارد کننده مواد شیمیایی , صادر کننده مواد شیمیایی

برای دریافت مشاوره قبل از خرید و ثبت سفارش این محصول تماس بگیرید.

اتیل استات , قیمت اتیل استات , خرید عمده استیل استات , فروشنده استل استات , خرید اتیل استات
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

اتیل استات نوعی ماده شیمیایی است که به نام های استیک اسید اتیل استر، استوکسی اتان، استیک اتر و اتیل استیک استر معروف است. این ماده شمیایی نوعی ترکیب ارگانیک بوده و با فرمول شیمیایی C4H4O2 نمایش داده میشود‌. اتیل استو استات در واقع یک ماده مایع بیرنگ وشفاف بوده که دارای بوی بسیار مطبوعی است. بوی این ماده معمولا مشابه با بوی میوه و شاید برخی چسب ها و لاک پاک کن ها باشد‌. درواقع این ماده در چسب ها به عنوان یک فعال کننده عمل میکند. این ماده نیز به طور طبیعی در میوه ها وجود داشته و حتی از آن در عطر ها و شیرینی ها نیز استفاده میشود. وجود همین پلی اتیلن در عطر ها ناپیدار است. یعنی به محض آنکه عطر به پوست پاشیده میشود این ماده تبخیر میشود و بوی عطر برروی بدن ثابت میماند.

 جالب است بدانید که اتیل استات صنعتی در دمای ۴- درجه سانتی گراد اشتعال میابد به طوری که میتوان گفت این استیل استات جز مواد بسیار اشتعال پذیر محسوب میشود. استوکسی اتان در دمای اتاق فرار است به طوری که دمای ذوب آن -83 درجه سانتی گراد و دمای جوش آن 77.1درجه سانتی گراد است. با توجه به همین ویژگی اگر یک نمونه حاوی اتیل استات داشته باشیم میتوانیم آن را به روش گرم کردن در حمام گرم و تهویه کردن هوا به کمک هوای فشرده استخراج کرد. استیک استر ها کمتر از 25 درصد قابلیت انحلال در آب را دارند. البته این درصد برای آب در دمای اتاق است. درواقع هر چقدر دمای آب بالا تر باشد انحلال پذیری نیز بیشتر میشود. در مقابل در همه ی حلال های آلی نظیر کتون ها، الکل ها، استرها، گلیکول قابلیت انحلال زیادی دارد. از آنجایی که این ماده شیمیای دارای سرعت تبخیر زیاد، قدرت انحلال زیاد و نقطه جوش پایینی است یک ماده بسیار مهم و با اهمیت محسوب میشود.

اتیل استات به شدت احتراق زاست علت این امر در آن است که این ماده نسبت به هوا سنگین تر است. در نتیجه وقتی در هوای آزاد روی کره زمین قرار بگیرد به سمت موتورهای احتراق جا با جا میشود و ممکن است باعث احراق های خفیف و یا حتی انفجار شود. بنابراین لازم در حین جا به جای آن ها یک سری نکات ایمنی رعایت شود. در وحله اول لازم است این ماده شیمیای یاز هر گونه مواد آتش ها، شعله، گرما، جرقه و غیره دور نگه داشته شود. همچنین سعی کنید این ماده را در مکان های خشک، خنک، فضاهای دارای تهویه، همچنین در ظرف های پلمپ شده نگهداری شود. همچنین اتیل استات را از اسید ها، الکل ها و ترکیبات اکسید کننده دور نگهدارید.

اتیل سیانو استات به عنوان یک حلال یکی از اصلی ترین مواد در ساخت و تولید چسب ها، لاک های نیتروسلولز، مواد پوشش دهنده در ساخت چرم مصنوعی، مواد دارویی، استرها، عاملی که در تولید باروت باعث ژل کنندگی میشود، خارج کردن آب از مواد غذایی، حلال رنگ، در صنایع عطر سازی و مواد تمیز کننده محسوب میشود. اما خب همانطور که گفته شد بیشترین کاربرد این ماده به عنوان نوعی حلال  در زمینه تمیز کردن، حذف رنگ و پوشش است. همچنین از این ماده در علف کش ها، صنایع غذایی، چای، چاپ، قهوه، تجهیزات ساخت و ساز، پوشش مخصوص انواع چوب و مبل، تجهیزات معدن، کشاورزی، مصارف دریایی و غیره استفاده میشود. از همین اتیل استات یا اتیل استات سیویلیکا برای حذف کردن کافئین موجود در قهوه و چای بهره میگیرند.

کاربرد های اتیل استات

به جز موارد گفته شده اتیل استات در صنایع مختلف دیگری مورد استفاده قرار میگیرد: از این ماده در تولید ترکیباتی جهت محافظت از خودرو، تولید لاک ها، لعاب ها، در خشک شویی ها و هواپیماهای بدون سرنشین، برای از بین بردن لکه های چربی و چسب استفاده میشود‌. همجنین از این ماده برای تولید ابریشم، تولید سیگار، در کفپوش ها، در فیلم های عکاسی، طعم دهنده های غذایی، در تولید عصاره ها، در تولید اسانس میوه ها و غیره استفاده میشود.

کاربرد اتیل استات در صنعت

کاربرد اتیل استات در صنعت زبان زد است. در همین راستا لازم است به برخی از کاربرد های این ماده اشاره کنیم:

1_صنعت چاپ و بسته بندی:

از کاربرد اتیل استات در صنعت میتوان به کاربرد این ماده در صنعت چاپ اشاره کرد. اتیل استات قادر است میزان وضوح چاپ برروی اجسام پلاستیکی و فلزی را افزایش دهد. این ماده یکی از مهمترین حلال ها در صنعت چاپ بوده و از آن برای حل کردن رزین و افزایش سرعت خشک شدن استفاده میکنند. جالب است بدانید برای شست و شو غلطک هایی که به جوهر آغشته شده است از اتیل استات استفاده میشود.

۲_صنعت تولید جوهرهای نیتروسلولزی

از کاربرد دیگر اتیل استات در صنعت میتوان به کاربرد این ماده در جوهر سازی اشاره کرد. جوهرهای نیتروسلولزی این امکان را نیدهند که در کمترین زمان بالاترین نرخ چاپ را داشته باشیم. همچنین محصولاتی که چاپ روی آن ها با استفاده از جوهرهای نیتروسلولزی انجام شده است از درخشندگی و وضوح بالاتری برخوردار است. اما وجود اتیل استات به عنوان حلال در این نوع جوهر سبب شده است که این حلال با بالاترین نرخ تبخیر باعث خشک شدن هرچه زودتر جوهر شود.

در کل از انواع اتیل استات میتوان به موارد زیادی اشاره کرد ولی طبیعتا اشاره به تمامی موارد از حوصله این مطالب خارج است.

روش تولید اتیل استات

در صنعت برای تولید اتیل استات از واکنش استری شدن اسید استیک و فیشر اتانول استفاده میکنند. در دمای اتاق حدود 65 درصد از این محلول به استر تبدیل میشود. اگرچه برای سرعت بخشیدن به این واکنش میتوان از کاتالیزور استفاده کرد. البته برای آنکه در این آزمایش تعادل برقرار شود میتوان با حذف آب معادله را به سمت راست حرکت داد. طی روشی دیگر برای تولید استیک اسید  میتوان ماده استالدئید را با تیشنچنگو ترکیب کرد و با ترکیب آن با یک کاتالیزور  به این واکنش سرعت بخشید:

2CH3CHO –à CH3COOCH2CH3

در روشی دیگر برای تولید این ماده شیمیایی میتوان با استفاده اسید استیک و آلکیله کردن آن با اتیلن، اسید سیلیکون تولید کرد. در نهایت نیز از اسید سیلیکون برای تولید اتیل استات استفاده میشود:

C2H4 + CH3CO2H –à CH3CO2C2H5

اما از جمله روش های ارزان و بصرفه برای تولید این ماده تجزیه کاتالیستی است. این روش طی فرآیند استری شدن و اتانول مازاد انجام میشود.

نکات ایمنی در حین استفاده از اتیل استات

از آنجایی که احتمال تجزیه اتیل استات توسط اشعه فرابنفش وجود دارد‌ پس این ماده را در ظرف ها پلمپ شده نگهدارید. حمل و نقل این ماده بسیار خطرناک است در نتیجه باید تمامی نکات ایمنی در حین استفاده و حمل آن رعایت شود‌. لازم به ذکر است که ارتباط و تماس با اتیل استات به مدت طولانی میتواند به اندام های داخلی، پوست و چشم آسیب وارد کند. و باعث ایجاد سوزش چشم و پوست شود. از این رو در حین کار با این ماده شیمیایی استفاده از ماسک، عینک و دستکش الزامی است.

خرید و فروش اتیل استات

اتیل استات نوعی ترکیب شناسایی بود که شناسه یاب کم آن 8857 میباشد. این ماده نوعی حلال ناقطبی بوده و دارای ظاهری مایع و بس رنگ است. خرید و فروش اتیل استات یکی از پررونق ترین تجارت های مواد شیمیایی محسوب میشود. به همین دلیل خرید و فروش اتیل استات به صورت عمده صورت میگیرد. همانطور که قبلا گفته شد اتیل ویلین استات به طور طبیعی در میوه ها یافت میشود و علت خوش طعم و خوش بو بودن میوه ها وجود همین ماده شمیایی است. جالب است بدانید محصولاتی نظیر توت فرنگی، هلو، نیشکر به صورت کاملا طبیعی سرشار از اتیل استات هستند. در آزمایشگاه ها نیز از این ماده شیمیایی به عنوان کاتالیزور برای سرعت بخشیدن به واکنش اتانول با اسید استیک استفاده میکنند. بنابراین خرید و فروش اتیل استات در صنایع دارویی و آزمایشگاهی نیز از رونق بالایی برخوردار است.

خرید اتیل استات

خرید اتیل استات به دلیل کاربرد های فراوان در صنایع مختلف به صورت عمده صورت میگیرد. خرید اتیل استات صنعتی به منظور استفاده از آن به عنوان کاتالیزوز انجام میشود. خرید اتیل استات حلال برای استفاده از آن به عنوان حلال صورت میگیرد. خرید حلال اتیل استات این امکان را میدهد که از آن به عنوان پاک کننده رنگ ها و تولید لاک پاکن استفاده کرد. در نهایت کاربرد های فراوان این ماده شیمیایی سبب شده است که خریداران بسیار زیادی از صنایع مختلف داشته باشد. خرید اتیل سیانو استات توسط صنایع کشاورزی، صنابع غذایی، صنایع پتروشیمی، آرایشی_ بهداشتی و غیره با تقاضای بسیار زیادی رو به رو است. اما در بخش های بعدی به شما عزیزان نحوه خرید و فروش اتیل استات را توضیح خواهیم داد.

خرید و فروش عمده اتیل استات

اما لازم است بدانید خرید و فروش عمده اتیل استات توسط شرکت های وارد کننده و تولید کننده مواد شمیایی صورت میگیرد. این شرکت ها به طور معمول موظف هستند مواد شمیایی مورد نیاز تولید کننده های طرف قرارداد را تامین نهایت. درواقع شرکت های تولید کننده در ابتدا با یک شرکت خرید و فروش عمده اتیل استات قرار داد میبندند. سپس این شرکت بر اساس همین قرار داد موظف به تامین تمامی مواد شیمیایی مورد نیاز این تولید کنندگان خواهد بود. حال آنکه برخی شرکت های مواد شیمیایی با چندین واحد تولیدی قرارداد میبندند و مجبور هستند تمامی اتیل استات مورد نیاز را طور عمده تامین نمایند. پس خرید یکجا اتیل استات فقط به کمک همین شرکت ها وارد کننده و یا تولید کننده مواد شیمیایی امکان پذیر است.

خرید عمده اتیل استات

شرکت های تولید کننده لوازم آرایشی، شرکت های داروسازی، شرکت های تولید محصولات کشاورزی، شرکت های تولید مصالح ساختمانی و غیره همگی مشتری ثابت خرید عمده اتیل استات هستند. این ماده شیمیایی یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنایع مختلف محسوب میشود‌. از این رو تقاضا برای خرید عمده اتیل استات بسیار زیاد است. در همین راستا شرکتی موفق است که قادر باشد این حجم از مواد شیمیایی را برای مشتریان به صورت عمده تامین نماید. بدیهی است که این کار از عهده هر کسی ساخته نیست. شرکت های این سبکی در هر کشور انگشت شمار هستند. در ایران نیز شاید کمتر از انگشتان دست بتوانید شرکتی را بیابید که خرید و فروش عمده اتیل استات را بر عهده داشته باشد.

فروش عمده اتیل استات

همانطور که گفته شد فروش عمده اتیل استات توسط شرکت های مواد شیمیایی امکان پذیر است. این قبیل شرکت ها معمولا با شرکت های خارجی در ارتباط هستند و قادر هستند سالانه حجم قابل توجهی از این مواد را از سایر کشورها وارد کنند. درواقع میتوان گفت مسئول خرید و فروش عمده اتیل استات و واردات و صادرات این ماده و سایر مواد شیمیایی توسط برخی شرکت های خصوصی صورت میگیرد. از این رو اگر شما به عنوان یک مدیر عامل در محصولات خود نیاز به مواد شیمیایی مختلفی از قبیل اتیل استات هستید میتوانید به یکی از این شرکت های فروش عمده اتیل استات مراجعه نمایید. البته لازم به ذکر است وظیفه خرید مواد مورد نیاز یک تولید کننده بر عهده مسئول خرید تولیدی صورت میگیرد. مسئول خرید این وظیفه را دارد که یک مرکز معتبر جهت خرید مواد شیمیایی پیدا کرده و تمامی مواد مورد نیاز تولیدی را یکجا خریداری نماید.

فروش اتیل استات

شرکت های مواد شیمیایی فروش اتیل استات موظف هستند که تمامی مواد شیمیایی شرکت خود از جمله اتیل استات را به تولید کنندگان مختلف بفروشند و نظر مشتریان را به خود جلب نمایند. از این رو لازم است تمامی اهداف یک شرکت در جهت فروش تمامی مواد شیمیایی موجود، سازماندهی شده باشد. برای مثال یک شرکت فروش مواد شیمیایی باید بتواند در اقدامات خود در زمینه فروش اتیل استات اصفهان، این ماده را به تمامی شرکت های کشور مانند تهران، مشهد، کرج، آزمایشگاه ها، شرکت های صنعتی و غیره بفروشد‌. از آنجایی که اکثر شرکت های قدر در شهرهای تهران، کرج، اصفهان و مشهد هستند یک شرکت مواد شیمیای وقتی موفق عمل میکند که بتواند مواد شیمیایی تولیدی و وارداتی خود را در این شهرها به فروش برساند. اما بدیهی است موفقیت در خرید و فروش عمده اتیل استات در تهران، فروش اتیل استات در کرج، فروش اتیل استات در مشهد مستلزم این است که کیفیت مواد شیمیایی بالا باشد. در غیر اینصورت نه تنها نمیتوانید مواد شیمیایی خود را به شهرها و تولید کنندگان بزرگ بلکه نمیتوانید حتی مواد خود را به دانشگاه ها و مراکز کوچک بفروش برسانید. پس اولین قدم برای موفقیت در فروش اتیل استات کیفیت بالای مواد شیمیایی است. حتی فروش اتیل استات آزمایشگاهی و فروش اتیل استات صنعتی نیز ملزم به کیفیت بسیار بالای این ماده است.

سفارش اتیل استات

اما برای سفارش اتیل استات باید چکار کرد؟ اگر قصد سفارش اتیل استات به صورت خرد دارید بهتر است به فروشگاه های فروش مواد شیمیایی موجود در سطح شهر مراجعه نمایید. این قبیل فروشگاه ها قادر هستند مواد شیمیایی را به صورت جزئی در اختیار مشتریان قرار دهند. اما اگر قصد دارید سفارش اتیل استات را به صورت عمده انجام دهید لازم است به مراکز اصلی فروش مواد شیمیایی مراجعه کنید‌. در این مراکز میتوانید مواد شیمیایی مورد نیاز خود از جمله اتیل استات را در حجم و ابعادی تهیه کنید. معمولا شرکت های تولید کننده به حجم بالای مواد شیمیایی احتیاج دارند و برای خرید به شرکت های بزرگ خرید و فروش مواد شیمیایی مراجعه میکنند.

مراکز فروش اتیل استات

با توجه به کاربردهای فراوان اتیل استات تولید کننده های زیادی به دنبال مراکز فروش اتیل استات هستند. زیرا تولید کنندگان در صنایع مختلف نیازمند مقدار زیادی اتیل استات به صورت عمده هستند. شرکت های فروش مواد شیمیایی مراکز اصلی و مهم جهت تهیه انواع مواد شیمیایی هستند. این قبیل شرکت ها قادر هستند مواد شیمیایی مورد نیاز تولید کننده های داخلی را فراهم کرده و به دستشان برسانند. اما این مراکز چگونه توانایی این کار را دارند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

صادرات اتیل استات

همانطور که در قبل اشاره کردیم برخی کشورها تولید کننده اصلی اتیل استات هستند و وظیفه صادرات اتیل استات را بر عهده دارند. به نوعی این کشور ها مراکز فروش اتیل استات محسوب میشوند. در همین راستا مراکز فروش اتیل استات در کشورهای مختلف به این تولید کنندگان مذاکره میکنند و مواد شیمیایی مورد نیاز کشور خود را خریداری میکنند. اما خب بدیهی است که در هر کشوری تعداد محدودی از این مراکز هستند که قادر چنین کاری میباشند. 

فروشنده اتیل استات

فروشنده اتیل استات درواقع همان مراکز فروش اتیل استات هستند که با کشورهای خارجی مذاکره میکنند و مواد شیمیایی مورد نیاز تولیدات داخلی را فراهم می آورند. یکی از معروف ترین این مراکز، شرکت پویش اروین میعان است. این شرکت با سالها تجربه در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی قادر است تمامی مواد شیمیای مورد نیاز تولید کنندگان داخلی را فراهم آورد. این شرکت با در اختیار داشتن کادری مجرب در تلاش است که بهترین مواد شیمیایی درجه ۱ را از کشورهای دیگر یا داخل کشور خریداری کرده و به دست مشتریان برساند. درواقع شعار این شرکت کسب رضایت مشتری در هر شرایطی است.

واردکننده اتیل استات

همانطور که گفته شده تعداد انگشت شماری از مراکز فروش اتیل استات قادر هستند که وارد کننده اتیل استات باشند. از این رو شرکت پویش اروین میعان از پرچمداران اصلی این صنعت است. این شرکت توانسته است بسیاری از مواد شیمیایی شرکت های بزرگی فولاد مبارکه را فراهم آورد. همچنین اکثر مواد شیمیایی مورد نیاز در سرتاسر کشور توسط شرکت پویش اروین میعان تهیه میشود. تمامی مواد شیمیایی که در این مرکز خرید و فروش میشود دارای کیفیت بالا و قیمت کاملا مناسب هستند. از این مشتری میتواند با خیال راحت برای خرید عمده مواد شیمیایی مورد نیاز خود اقدام نماید.

اتیل استات بشکه ای

سفارش اتیل استات به دو صورت اتیل استات بشکه ای ک فله ای امکان پذیر است. عموما فروش این ماده شیمیایی به صورت بشکه ای در دو حجم مختلف صورت میگیرد. بشکه های فلزی در حجم ۲۲۰ گرمی عرضه میشوند و بشکه های پلی اتیلن در وزن ۱۹۰ کیلویی. حال دیگر مشتریان باید بر اساس خواست و شرایط خود یک کدام از این نوع بشکه ها را سفارش دهند. اما چنانچه قصد سفارش اتیل استات به صور فله ای دارید مطالب بعدی را مطالعه نمایید.

اتیل استات فله ای

همانطور که گفته شد سفارش اتیل استات به دو صورت اتیل استات فله ای و بشکه ای امکان پذیر است. در این بخش از مقاله به اتیل استان فله ای میپردازیم. درواقع اتیل استات فله ای در تانکر کربن استیل های ۲۵ تنی نگهداری میشوند. سپس بر حسب سفارش مشتری به صورت فله ای به فروش میرسند. جالب است بدانید حداقل میزان فروش این ماده شیمیایی یک بشه بوده و در حداکثر فروش آن هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

قیمت اتیل استات

اتیل استات از جمله مواد شیمیایی است که با گسترش علم و صنعت استفاده آن نیز گسترش پیدا کرد. به همین دلیل ما شاهد آن بودیم که با گذشت زمان تقاضا برای اتیل استات افزایش پیدا کرد. بدیهی است با گذشت زمان و افزایش کاهش نسبت عرضه به تقاضا قیمت آن افزایش پیدا کرد. در همین راستا قیمت اتیل استات در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ افزایش چشم گیری پیدا کرد. اما ما در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ متوجه کاهش قیمت و سیر نزولی قیمت در این ماده شیمیایی بودیم. علت این امر نیز به دلیل فراگیری ویروس کرونا و افزایش نسبت عرضه به تقاضا بود. درواقع با شیوع ویروس کزونا اکثر کارخانه ها تعطیل شدند. قطعا کارخانه های رنگ و مواد شیمیایی نیز این قاعده مستثنی نبود. اکثر پروژه های ساختمان سازی متوقف شد. بنابراین میزان تقاضا برای اتیل استات کاهش پیدا کرد و در نتیجه قیمت این ماده نیز کاهش چشم گیری داشت. اما پس از گذشت مدتی از قرنطینه خانگی افراد نسبت به اسباب اساسیه منزل حساس شدند و تقاضا برای تغییر دکراسیون افزایش پیدا کرد. با این حساب صنعت رنگ دوباره گسترش یافت‌‌‌.

قیمت اتیل استات امروز

حال قیمت اتیل استات امروز دوباره به چرخه رشد بازگشته است. به طوری که در سال ۲۰۲۰ میزان تقاضای بازار جهانی از این ماده شیمیایی چیزی حدود ۴میلیون تن بود. از این رو میتوان انتظار داشت که از سال ۲۰۲۱ تا ۱۰۲۶ میزان تقاضا به ۵ تن برسد. لازم به ذکر است که از بزرگترین تولید کننده های اتیل پنتانوات یا همان اتیل استات کشور های هند، چین، مکزیک، برزیل، انگلستان و بلژیک است. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۹ میزان تجارت جهانی این ماده شیمیایی ۳۱.۱ دلار بوده است. در این میان پیشروترین بازار اتیل استات آسیاه و اقیانوسیه هستند که چیزی حدود ۸۲ درصد از بازار جهانی رل در اختیار دارند.

قیمت اتیل استات پتروشیمی

با توجه به نوسانات قیمت اتیل استات در جهان قیمت اتیل استات پتروشیمی نیز به همان نسبت نوسان داشت. اگرچه در ایران نوسانات ارز و دلار باعث شده است نتوانیم یک قیمت ثابتی را برای این ماده در نظر بگیریم. ولی میتوانیم این امر را خاطر نشان کنیم که هرچه زمان میگذرد و میزان تقاضای این ماده افزایش پیدا میکند قیمت نیز به همان نسبت بالا میرود. پس نمیتوان انتظار داشت قیمت جهانی این ماده شیمیایی کاهش یابد مگر شرایطی به مانند شیوع کرونا مجددا جهان را به خود درگیر کند. اگرچه اکنون همه جهانیان نسبت به این موضوع آمادگی لازم را دارند و میدانند در چنین شرایطی چکار کنند.

قیمت اتیل استات صنعتی

قیمت اتیل استات صنعتی به میزان تقاضای این ماده بستگی دارد. هرچقدر شرکت های تولید کننده  در صنعت میزان تقاضای بیشتری نسبت به استیل استات داشته باشند، قیمت اتیل استات صنعتی نیز افزایش میابد. اگرچه هرچقدر زمان میگذرد و صنعت در زمینه های مختلف گسترش میابد، احساس نیاز به انواع مواد شیمیای از جمله اتیل استات نیز افزایش میابد. با این حساب نرخ امروز این ماده شیمیایی از نرخ فردای آن کمتر خواهد بود. چه بسا در ماه های اخیر ایران درگیر مشکلات اقتصادی بسیار زیادی است و شاهد بالا رفتن دلار در روز هستیم.

قیمت اتیل استات مرک

مرک یکی از بزرگترین، معتبر ترین و معروف ترن شرکت های فروش مواد شیمیایی در دنیاست. شرکت مرک یک شرکت آلمانی بوده و تمامی مواد شیمیایی تولید این شرکت از کیفیت بسیار زیادی برخوردار هستند. در آسیا چین و هند بزرگترین به دلیل تولید خودرو و استفاده فراوان از رنگ و چسب و غیره رونق استفاده از این ماده شیمیایی بسیار بالاست. در اروپا نیز مکزیک، انگلستان بزرگترین صادر کنندگان اتیل استات هستند. در این میان آلمان، ژاپن و ایتالیا از دیگر کشورهای وارد کننده اتیل استات میباشند. اگر چه آلمان وارد کننده این ماده شیمیایی است ولی تمامی موادی که توسط شرکت مرک خریداری، بسته بندی و به فروش میرسد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. یه هرحال قیمت اتیل استات مرک را همین شرکت آلمانی مرک تعیین میکند.

قیمت جهانی اتیل استات

 قیمت جهانی اتیل استات جز پر نوسان ترین ها محسوب میشود. بدیهی است که قیمت های جهانی در هر لحظه با تغییر رو به رو هستند. به طوری که قیمت اتیل استات در جهان میتواند به عوامل مختلف آب وهوایی، پزشکی، صنعت، سیاسی، اقتصادی و غیره وابسته باشد. تمامی این عوامل میتوانند به نوعی بر قیمت جهانی اتیل استات تاثیر بگذارند و باعث نوسانات خفیف تا شدید در آن شوند. همانطور که گفته شد مثال بارز این امر در شیوع ویروس کرونا مشاهده شد. یک بیماری جهانی توانست قیمت جهانی این ماده شیمیایی را به طور چشم میری کاهش دهد.

قیمت عمده اتیل استات

بدیهی است که قیمت عمده اتیل استات نسبت به قیمت این ماده به صورت خرد بسیار کمتر است. از این رو پیشنهاد میشود شرکت های تولید کننده ای که به مواد شیمیایی زیادی نیازمند هستند این ماده را به صورت عمده خرید نمایند. چرا که قیمت عمده اتیل استات نسبت به قیمت خرد آن صرفه اقتصادی دارد. بنابراین لازم است علاوه بر کیفیت مواد شیمیای منافع شرکت را نیز در نظر داشته باشید.

قیمت حلال اتیل استات

همانطور که قبلا اشاره شد از اسید استات به عنوان حلال در صنایع مختلف چسب، رنگ، لاک، نساجی و غیره استفاده میشود. از این این سری تولید کنندگان نیز به دنبال قیمت اتیل استات هستند. اما باید در نظر داشت که هر چقدر این ماده شیمیایی از کیفیت بالاتری برخوردار باشد دارای قیمت بیشتری نیز خواهد بود. چه بسا ممکن است برخی شرکت ها قیمت حلال اتیل استات را ارزان ارائه دهند. ولی ممکن است ماده های شیمیایی شرکت مورد نظر از کیفیت پایینی برخوردار باشند. پس در حین خرید علاوه بر قیمت اتیل استات، کیفیت آن را نیز در نظر داشته باشید.

اتیل استات چیست؟

اتیل استات چیست؟ اتیل استات نوعی حلال آپروتیک و ناقطبی است. حلال آپروتیک به معنی حلالی است که در آن اتم هیدروژن به تیتروژن و یا اکسیژن وصل نشده است. این ماده به طور طبیعی در تربچه، غلات، مشروبات الکلی، آب میوه و غیره وجود دارد. اتیل استات مایعی بی رنگ است و دارای بویی شبیه به گلابی است. این ماده میتواند با اکسید کننده های حیای قوی واکنش میدهد و باعث ایجاد آسیب به پلاستیک و آلومینیوم میشود. اتیل استات در آب به مقدار ۸.۳ گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر انحلال میابد.

فرمول اتیل استات چیست؟

فرمول اتیل استات چیست؟ اگر چه در بخش های قبل به این موضوع پرداختیم ولی در اینجا به شکلی دقیق تر به فرمول و سایر خواص شیمیایی این ماده میپردازیم. فرمول شیمیایی اتیل استات C4H8O2 است. جرم مولی این ماده 88.11 گرم برم مول است. چگالی اتیل استات 0.897 گرم بر سانتی متر مکعب است. دمای ذوب این ماده 83.6 درجه سلسیوس است. دمای جوش اتیل استات 77.1 درجه سلسیوس است. ضریب شکست این ماده نیز 1.2720 میباشد.

اتیل استات حلال چیست؟

اتیل استات حلال چیست؟ درواقع از اتیل استات در صنایع مختلف آرایشی بهداشتی، رنگ سازی، چسب، نساجی و غیره استفاده میشود. همچنین از اتیل استات حلال در صنعت رزین نیز استفاده میشود. از این ماده برای رقیق سازی و حل کردن لک ها استفاده میشود. لاک پاک کن ها نیز از اتیل استات ساخته میشوند به طوری که میتوان با استفاده از آن لاک روی ناخن را به راحتی پاک کرد. همچنین این ماده در صنایع مختلفی نظیر رنگ چوب، جلادهنده ها، رنگ های پلاستیکی و غیره نقش حلال را ایفا میکند. اگرچه از خلوص پایین اتیل استات در صنعت رنگ سازی استفاده میشود. همچنین از اتیل استات حلال چسب در صنعت تولید چسب استفاده میشود. درواقع در تولید چسب های لمینت در صنایع مختلف خودروسازی، نساجی، قطعات صنعتی و کاغذ استفاده میشود.

نام دیگر اتیل استات چیست؟

اتیل استات در صنایع مختلف با نام های مختلفی شناخته میشود که در این بخش بدان اشاره میکنیم:

نام دیگر اتیل استات چیست؟ این ماده با نام های مختلفی چون: استیک اتر، اتیل استیک، استیک اسید اتیل استر، استوکسی اتان شناخته میشود. همچنین میتوانید این ماده را با نام های اتیل گلیکول استات، اتیل سیانو استات، تری اتیل استات، اتیل بوتانوات، اتیل ویلین استات بیابید. اتیل استاتی که در شهر خاص یا کشور خاصی ساخته یا به فروش برسد نیز با همان نام شناخته میشود. برای مثال: اتیل استات ایرانی، اتیل استات چینی، اتیل استات هندی، اتیل استات مشهد و غیره. اتیل استات مربوط به یک صنایع خاص نیز با همان نام خوانده میشود. در این زمینه میتوانید به مثال های زیر توجه کنید: اتیل استات صنعتی و بهداشتی، اتیل استات صنایع شیمیایی تهران، اتیل استات حلال رنگ و غیره.

اتیل اتانوات چیست؟

ممکن است در ترکیبات یک محصول و یا در جاهای مختلف با نام اتیل اتانوات برخورد کرده باشید و از خود پرسیده باشید اتیل اتانوات چیست؟ دروقع اتیل اتانوات همان اتیل استات است. این ماده به شکل مایع بی رنگ بوده که در صنایع مختلف به عنوان حلال مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده  بویی شبیه به چسب یا میوه یا بوی لاک پاک کن دارد. درواقع عامل اصلی ایجاد بوی چسب و لاک پاکن ها، آب میوه ها و غیره این ماده است. همین بوی مطبوع میتواند نشان دهنده حضور اتیل اتانوات باشد.

فواید و مضرات اتیل استات چیست؟

فواید و مضرات اتیل استات چیست؟ درواقع فواید و مضرات اتیل استات به نحوه استفاده ما از این ماده بستگی دارد. اگر استفاده درستی از این ماده داشته باشیم میتوانیم از آن در صنایع مختلف: چاپ، خودروسازی، چسب سازی، جوهرهای نیترو سلولزی داروسازی، نساجی، عطر سازی، آرایشی، لاستیک سازی و غیره استفاده کنیم. اما اگر در حین استفاده اتیل استات نکات ایمنی را رعایت نکنیم ممکن است باعث سوزش چشم و دست و در موارد شدید تر باعث آسیب به اندام های داخلی بدن شود. پس حتما در حین استفاده از اتیل استات از ماسک و دستکش استفاده نمایید. این ماده میتواند خطرات دیگری را نیز به همراه داشته باشد که در بخش های بعدی بدان اشاره میکنیم.

مضرات اتیل استات

حال که دانستیم فواید و مضرات اتیل استات چیست؟ در این بخش تنها به مضرات اتیل استات میپردازیم. از مضرات اتیل استات همینقدر که در حین استنشاق میتواند باعث سوزش چشم، بینی و گلو شود. همچنین این ماده میتواند به طور مستقیم برروی پوست تاثیر بگذارد و باعث سوزش آن شود. چنانچه به طور مستقیم در معرض سطوح بالایی از این ماده قرار بگیریم باعث ایجا  سرگیجه، سبک شدن سر و در نهایت بیهوشی شود. همچنین چنانچه به طور مکرر در معرض مستقیم اتیل استات قرار بگیریم باعث خشک شدن و ترک خوردن پوست میشود. گفتنی است اگر این ماده بلعیده یا استنشاق شود میتواند به اندام های داخلی بدن مثل ریه ها و کبد آسیب جدی برساند. اگر چه خوردن مقادیر کم این ماده نمیتواند تاثیر جدی بر سلامتی ما بگذارد اما مقادیر بیشتر آن میتواند موجب آزاد سازی سریع و زیاد اسید استیک و اسیدوز شده و به کبد آسیب جدی برساند. جالب است بدانید اتیل استات میتواند خطرات دیگری نیز به همراه داشته باشد. این ماده شیمیایی به شدت اشتعال زا است. از این رو اگر در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد میتواند باعث انفجار و جرقه های کوچک شود. بنابراین لازم است اتیل استات را در بشکه ها و ظرف های پلمپ شده نگهداری کنیم. با توجه به این تفاسیر حتما خطرات اتیل استات را جدی بگیرید و در حین استفاده از آن نکات ایمنی زا رعایت کنید.

خواص اتیل استات

در ادامه این موضوع خواص و مضرات اتیل استات چیست؟ به خواص اتیل استات میپردازیم. از خواص اتیل استات همینقدر که این ماده به طور طبیعی در میوه ها یافت میشود. بنابراین علت خوش عطر و طعمی برخی از میوه ها حضور همین ماده شیمیایی است. از طرفی از حلال اتیل استات میتوان در صنایع مختلف تولید لاک، چسب، رنگ و غیره استفاده کرد. اتیل استات در صنعت چاپ، داروسازی، کشاورزی و صنایع غذایی کاربرد فراوانی دارد. این ماده یکی از پرارزش ترین مواد شیمیایی محسوب میشود و چون حضور آن در صنایع تولیدی مختلف الزامی است از قیمت بالایی نیز برخوردار است.

انواع اتیل استات

اتیل استات در انواع مختلف و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. شما میتوانید در اکثر صنایع تولیدی شاهد کاربرد انواع اتیل استات باشید. این ماده شیمیایی به دلیل خواص ویژه خود ماده اولیه بسیاری از صنعت ها محسوب میشود. از اتیل استات به عنوان طعم و عطر دهنده در صنایع غذایی استفاده میشود. علت این امر نیز بوی مطبوع این ماده شیمیایی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *