اسید سیتریک

بخش های این محتوا:

اسید سیتریک, اسید سیتریک خشک, اسید سیتریک آبدار, اسید سیتریک ایرانی, اسید سیتریک چینی

پویش اروین میعان صادر کننده انواع مواد شیمیایی و وارد کننده مواد شیمیایی دارویی و خوراکی در کشور است، یکی از تامین کننده های اصلی اسید سیتریک خشک و اسید سیتریک آبدار چینی و ایرانی نیز هست. شما میتوانید استعلام خود را از طریق شماره تماس های زیر به انجام برسانید:

شرکت پویش اروین میعان بزرگترین وارد کننده مواد شیمیایی، صادر کننده مواد شیمیایی از جمله فروش اسید سیتریک آبدار و دیگر مواد شیمیایی آماده ارسال انواع محصولات شیمیایی، مواد شیمیایی صنعتی، آزمایشگاهی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی و همچنین انواع مواد شیمیایی حلال میباشد.

آدرس: تهران خیابان پاسداران خیابان پایدار فرد نبش بوستان پنجم پلاک 12 طبقه 5 واحد 10

اسید سیتریک چیست ؟

اسیدسیتریک یا جوهر لیمو، با فرمول شیمیایی C6H8O7 یکی از اسید های آلی میباشسد که هم در لیمو ترش و همدر پرتغال موجود است، این نوع اسید توسط دانشمند بزرگ ایرانی جابربن حیان کشف شده است. اسیدسیتریک در دو نوع اسیبد سیتریک خشک و اسید سیتریک آبدار موجود است.

اسید سیتریک خشک چینی- اسید سیتریک خشک ایرانی

با توجه به اینکه این نوع اسید دارای خاصیت نگهدارندگی بیشتری دارد، به عنوان نگهدارنده غذا از این نوع اسید استفاده میشود. چرا که جوهر لیمو ph اسیدی دارد و با بالا بردن خاصیت اسیدیته محصولات های غذایی مانع از فعالیت باکتری هایی که باعث خرابی آنها میشوند میشود. به همین دلیل فروش سیتریک اسید آبدار را میتوان به عنوان نگهدارنده بسیاری از ترکیبات غذایی و خوراکی، مانند نربا، ژله، آب نبات ها، غذاهای کنسروی و یا محصولات های گوشتی استفاده کرد.

این نوع اسید، جزو مواد شیمیایی صنعتی و مواد شیمیایی دارویی و خوراکی میباشد.
اسید سیتریک خشک برای تنظیم کردن خاصیت اسیدی، و طعم دهنده و بو بری آروماتیک مطلوب و بهینه نگهدارنده براق کننده مورد استفاده قرار میگیرد.( روکش میوه های سرد خانه ای).

اسید سیتریک آبدار چینی – اسید سیتریک آبدار ایرانی

سیتریک اسید آبدار را میتوان در آبمیوه ها و همچنین تمامی مایعاتی که نیاز به مزه ترش دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

تفاوت اسید سیتریک خشک و اسیدسیتریک ابدار

بین اسید سیتریک آبدار و اسید سیتریک خشک تفاوت هایی وجود دارد که به شرح هر یک میپردازیم. یکی از این تفاوت ها در مش بندی یا دانه بندی آنها است، اسیدسیتریک آبدار کریستالی و خشک نوعی پودر است و تفاوت و فرق دیگر این دو ماده در فراروی آنهاست، مونو هیدرات یا همان اسید سیتریک آبدار، تبلور آب سرد و آن هیدرات یا همان اسید سیتریک خشک از تبلور آب گرم تشکیل میدهد.

اسید سیتریک خشک

بیشتر تنظیم کننده اسیدی و طعم دهنده و همچنین بوبری آروماتیک بهینه و نگهدارنده و براق کننده ای مفید است، خصوصا برای روکش میوه های سرد خانه ای!

اسید سیتریک, اسید سیتریک خشک, اسید سیتریک آبدار, اسید سیتریک ایرانی, اسید سیتریک چینی

اسید سیتریک آبدار

آبدار را میتوان در آبمیوه ها و یا تمامی مایعات نیز به مزه ترش دارند مورد استفاده قرار میگیرند.

اسید سیتریک, اسید سیتریک خشک, اسید سیتریک آبدار, اسید سیتریک ایرانی, اسید سیتریک چینی

کاربرد سیتریک اسید

جوهر لیمو که اسیدی خوراکی است از مهمترین اسیدهای آلی مورد استفاده در صنایع مختلف به ویژه غذایی و دارویی است؛ به طوری که میزان مصرف آن در صنایع غذایی بیش از ۷۰ درصد، دارویی ۱۲ درصد، شیمیایی ۱۱ درصد، چرم ۴ درصد، آرایشی – بهداشتی ۲ درصد و سایر صنایع ۱ درصد است.

 • معمولاً جزء افزودنی های مواد غذایی است که وظیفه طعم دهندگی در مواد غذایی حاوی ویتامین C را دارد.
 • برای لایه خارجی آبنبات ‌ها به شکل پودر سفید استفاده می‌شود.
 • به عنوان نگهدارنده در تولید سوسیس و کالباس کاربرد دارد.
 • در صنایع آرد و نان به منظور بالا بردن کیفیت و ماندگاری محصول به کار می رود.
 • جهت به وجود آوردن طعم ترش سرکه مانند در تولید زیتون و سایر ترشیجات استفاده می شود.
 • جوهر لیمو علاوه بر طعم دهندگی موجب تنظیم اسیدیته و pH نیز می شود.

کاربرد اسید سیتریک در صنایع غذایی

 • در صنایع غذایی این اسید در دسر ها، ژل ها، کیک و شیرینی های خانگی، بیسکوئیت، نبات ها، شکلات ها، کنسرو ها، نوشابه ها، اسانس ها، مربا، مارمالاد، صمغ های مصنوعی و بستنی استفاده می شود.
 • این ماده در غذاهای منجمد، چربی‌ها و روغن‌ها به عنوان تنظیم کننده pH و ایجاد کمپلکس نمک بین سیترات ‌ها و فلزات کمیاب به عنوان آنتی اکسیدان و نگهدارنده عمل می‌کند و باعث طولانی شدن زمان نگهداری ماهی منجمد و فرآورده‌ های دریایی می‌شود.
 • در صنایع آرایشی-بهداشتی و دارویی در لوازم آرایشی، نرم کننده ها، ساخت پماد ها و کرم ها، لوازم شستشو و ضد عفونی، ذخیره سازی خون و دترژنت ها کاربرد دارد.
 • با توجه به خاصیت چنگاله ای اسید سیتریک آبدار یا خشک که موجب هضم و جذب بهتر مواد معدنی به ویژه مکمل های کلسیم می شود؛ از آن برای تولید مکمل‌های کلسیم استفاده می‌شود. هم چنین در محصولاتی که به منظور نرم کردن آب به کار می روند نیز استفاده می شود. در نتیجه این اسید در پودر‌های لباسشویی و صابون ‌ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد
 • در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی نیز به کار می رود. به عنوان مثال برای تنظیم pH یون ‌های فلزی در سیستم آنتی اکسیدانی شوینده‌ های اسیدی موی سر استفاده می‌شود. در شامپوهای ضد شوره سر به مقدار ۰٫۲۵ تا ۱٫۸۶ درصد برای تنظیم pH و بهبود درخشندگی و شفافیت استفاده می شود.

دیگر کاربرد های اسید سیتریک

 • در تهیه محلول ‌های ضد انعقاد خون مانند تری سدیم سیترات از این اسید و نمک‌ های آن استفاده می‌شود؛ به این ترتیب که از طریق تشکیل کمپلکس یون کلسیم مانع انعقاد خون می شود و برای بیمارانی دچار خون ریزی شدید هستند استفاده می شود.
 • هم چنین در پزشکی به منظور درمان بیماری ناشی از فقر آهن هنوز هم از سیترات فریک آمونیاکی استفاده می‌شود هر چند که درحال حاضر ترجیح داده می‌شود از نمک های دیگر آهن استفاده شود. در صنعت داروسازی درتولید آسپرین و نیز برای خوش طعم کردن داروها و قرص‌ های جوشان این اسید کاربرد دارد زیرا در هنگام حل شدن قرص در اثر برقراری پیوند با کربنات‌ ها و بی کربنات‌ ها، دی اکسیدکربن تولید می‌کند.
 • از این ماده در صنایع نیز استفاده می شود به طور مثال می توان با این اسید پاک کننده ‌های طبیعی با کیفیت خوب سنتز کرد.
 • در صنعت نیز برای تمیزکردن سطح الیاف، زیبا کردن رنگ نسوج و الیاف به کار می رود. هم چنین این اسید پلاستیسه کننده، آنتی اکسیدان و اسیدی کننده است و در نمک های جوشان و رزین های آلیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سیتریک چیست؟

برای آنکه بدانیم اسید سیتریک خوراکی چیست؟ ابتدا باید بدانیم اسید سیتریک چیست؟ درواقع نام دیگر اسید سیتریک جوهر لیمو است. این ماده با فرمول شیمیایی C6H8O7 شناخته میشود. این ماده نوعی اسید آلی ضعیف است که در مرکباتی نظیر لیموترش و پرتقال یافت میشود. همچنین این ماده در دو نوع اسید سیتریک خشک و آبدار تولید میشود که در ادامه به آن میپردازیم. اسید سیتریک در صنعت داری کاربرد های متعددی است که در این مقاله بدان پرداخته میشود. پس تا انتها با ما باشید.

اسید سیتریک خوراکی چیست؟

همانطور که گفته شد اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکباتی نظیر پرتقال و لیمو ترش یافت میشود. چه بسا ترشی مزه این مرکبات از اسید سیتریک است. حال آنکه متوجه شدید اسید سیترک کاملا ماده ای خوردنی است لازم است بدانید که امروزه اسید سیتریک خوراکی به صورت انبوه تولید میشود. حال که فهمیدیم اسید سیتریک خوراکی چیست؟  جالب است بدانید که از این ماده به طور گسترده در صنایع غذایی استفاده میشود. از این ماده برای طعم دار کردن نوشیدنی ها و در غذاهای کسنروی استفاده میشود. اما آیا اسید سیتریک خوراکی از میوه ها و سبزیجات استخراج میشود؟ خیر استخراخ این ماده از میوه ها کار بسیار سختی است. درواقع اسید سیتریک را از طریق پروش نوعی قارچ به نام آسپرژیلوس تولید میکنند.

اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک خشک نوعی اسید سیترکی است که در ساختار مولکولی آن آب وجود ندارد. به طوری که این ماده به صورت پودری و کاملا خشک است.  از این ماده معمولا در صنایع غذایی و دارویی و آرایشی استفاده میشود. همچنین از این ماده در آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار میگرید. در واقع اسید سیتریک خشک باعث بهبود شرایط پخت و پز و شرایط نگهداری غذا ها میشود. همچنین به صورت کریستال های سفید رنگ به عنوان طعم دهند غذا مورد استفاده قرار میگیرد. به طوری که  میتواند میوه ها و سبزیجات را به صورت تازه نگهداری کند. به همین دلایل اسید سیتریک بی آب عصای دست سرآشپزان محسوب میشود.

اسید سیتریک مونوهیدارت

همانطور که گقته شد اسید سیتریک به دو صورت اسید سیتریک خشک و آبدار تولید میشود. اسید سیتریک آبدار دارای یک مولکول آب در ساختار خود است که آن را اسید سیتریک مونوهیدرات مینامند. این ماده به صورت پودری و سفید رنگ تولید میشود. اسید سیتریک مونوهیدرات از طریق متبلور کردن کردن آب سرد تولید میشود. چنانچه این نوع اسید را در دمای 78 درجه سانتیگراد حرارت دهید به اسید سیتریک بی آب یا خشک تبدیل میشود.

مضرات اسید سیتریک

مانند هر ماده دیگری اسید سیتریک نیز دارای فواید و مضراتی است که ما در اینجا به مضرات اسید سیتریک میپردازیم. جالب است بدانید که مدرک معتبری از مضرات اسید سیتریک وجود ندارد. اما طی برخی مطالعات ایجاد نشانه های آلرژیک، تنگی نفس، درد مفاصل و تورم مفاصل پس از خوردن اسید سیتریک در برخی افراد مشاهده شده است. ولی هیچ کدام از این ها نمیتوانند مضرات اسید سیتریک را ثابت کنند.

اسید سیتریک جوین

یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده اسید ستریک در ایران کارخانه اسید سیرتیک جوین است. این شرکت مجهز به سیستم های تمام اتوماتیک بوده و در جهان حرف اول را میزند. شرکت اسید سیتریک جوین در سال چیزی حدود 40000 تن در سال اسید سیتریک تولید میکند. جالب است بدانید طی تولید اسید سیتریک از این کارخانه فاضلاب آلوده میشود. ولی شرکت اسید سیتریک جوین با استفاده از سیستم آی سی راکتور در فاضلاب، کمپوست و سیستم ویناس فاضلاب را تصفیه میکنند.

اسید تارتاریک چیست؟

نام دیگر اسید تارتاریک جوهر ترش است. این اسید در میوه هایی مانند انگور و مرکبات یافت میود. درواقع طعم ترش انگور به دلیل وجود اسید تارتاریک در آن است. این اسید از کریستال های سفید تا بیرنگ تشکیل شده است و نمک آن را تارترات مینامند . این ماده کاملا بدون بو بوده و در هوا پایدار است. اسید تارتاریک در آب و الکل محلول است. جالب است بدانید این اسید برا اولین بار توسط جابربن حیان در سال 800 میلادی کشف و از پتاسیم تارتار تولید شد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از اسید سیتریک

اسید استیک غلیظ ماده‌ای خورنده می‌باشد. در تماس با پوست باعث سوختگی شیمیایی پوست و ایجاد تاول می‌شود. در صورت تماس با چشم می‌تواند آسیب‌های جدی به چشم وارد کند، تنفس بخار غلیظ آن باعث سوزش دهان ، بینی و گلو می‌شود. هر چند سرکه یک مایع بدون ضرر می‌باشد، اما نوشیدن گلاسیال خطرناک بوده و باعث ایجاد زخم‌های شدید در دستگاه گوارشی می‌شود و ممکن است با تغییر اسیدیته خون ، آسیب‌های جدی به سلامتی انسان وارد کند.

اسید سیتریک چیست؟

مواد شیمیایی مختلف از جمله اسید سیتریک آبدار یا خشک امروزه در زندگی ما بسیار موثر هستند و در تمامی صنایع از مواد شیمیایی استفاده میشود از این رو لازم است در حد معقول اطلاعات کافی در این باره داشته باشیم. سیتریک اسید(Citric acid) همانطور که از نامش پیداست یک اسید آلی ضعیف است. فرمول شیمیایی این ماده C6H8O7 است و میتوان گفت همه ساله چیزی حدود بیش از دو میلیون تن از این ماده شیمیایی تولید میشود. جالب است بدانید به طور معمول و طبیعی میتوان سیتریک اسید را در مرکباتی چون لیمو ترش یافت و علت طعم ترش لیمو وجود همین ماده شیمیایی یعنی اسید سیتریک است.

اما جالب تر آنکه در سال 1784 یک محقق سوئدی برای اولین بار توانست اسید سیتریک را از لیمو جدا کند.

اما لازم است بدانید که دو نوع اسید سیتریک وجود دارد:

 1. اسید سیتریک آبدار
 2. اسید سیتریک خشک

اگر چه این ماده شیمیایی تا سال 1900 از مرکبات استخراج میشد ولی این روش هزینه بسیار زیادی داشت. تا اینکه دانشمندان توانستند سیتریک اسید را ا  قارچ سیاه و آسپرژیلوس تهیه کنند.

کاربرد اسید سیتریک

از اسید سیتریک به عنوان ماده طعم دهنده و نگهدارنده در مواد غذایی چون نوشابه و شیرینی و سس گوجه فرنگی استفاده مبکنند. همچنین از این ماده در صنایع دارو سازی برای حفظ و ضد عفونی کردن داروها در برابر باکتری ها و ویروس ها استفاده میکنند.

جالب است بدانید ۷۰ درصد از تولیدات سیتریک اسید در تولید مواد غذایی به کار میرود و ۲۰ درصد این تولیدات در صنایع داروسازی استفاده میشود. اما ۱۰ درصد باقی ماننده در تولید شوینده ها استفاده میشود.

تولید اسید سیتریک

اسید سیتریک توسط کشور های مختلفی تولید و به دست مردم میرسد. اما یکی از کشور های تولید کننده سیتریک اسید چین است که میتوان گفت یکی از عمده ترین تولید کننده های این ماده شیمیایی در سرتاسر دنیاست. بنابراین میتوان گفت اسید سیتریکی که در ایران به فروش میرسد شامل اسید سیتریک آبدار چینی و اسید سیتریک خشک چینی است.

خرید عمده اسید سیتریک

اگر برای تولیدات خود به سیتریک اسید نیاز دارید قطعا باید اقدام به خرید عمده سیتریک اسید از شرکت های وارد کننده و نمایندگی فروش اسید سیتریک آبدار کنید. اما دقت داشته باشید که برای خرید به شرکت های معتبر مراجعه کنید. یک شرکت معتبر شرکتی است که دارای سابقه طولانی در فروش، سابقه همکاری با شرکت های معتبر، کادری مجرب و مواد با کیفیت باشد. خوشبخانه شرکت پویش اروین میعان از جمله شرکت هایی است که تمام ویژگی های فوق را دارد و میتوان به راحتی از آن خرید کرد.

قیمت اسید سیتریک

اگر از قیمت اسید سیتریک خشک و قیمت اسید سیتریک آبدار اطلاعی ندارید میتوانید با شماره تماس موجود در سایت‌ تماس بگیرید تا از‌ قیمت روز این ماده بر اساس نرخ ارز و دلار مطلع شوید. یا اینکه خودتان قیمت ها و نرخ های جهانی را چک کنید تا از قیمت ها مطمعن شوید. اما خوشبخانه با اینکه در کشور ما تورم بسیار بالاست ولی شرکت پویش اروین میعان تمامی مواد شیمیایی خود را با قیمت بسیار مناسب در اختیار مشتری قرار میدهد پس شما تولید کننده گرامی میتوانید با خیال راحت برای خرید اقدام نمایید.

خرید اسید سیتریک خشک – خرید اسد سیتریک آبدار

شرکت مواد شیمیایی پویش اروین میعان یکی از وارد کننده های اصلی مواد شیمیایی در ایران و نماینده مستقیم فروش اسید سیتریک آبدار است که با داشتن سابقه ای چند دهه در زمینه فروش مواد شیمیایی فعالیت دارد. بنابراین میتوانید به صورت کاملا مطمئن جهت خرید اسید سیتریک آبدار و خرید اسید سیتریک خشک به این شرکت مراجعه نمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

یکی از بهترین راه های پیدا کردن و همکاری با یک شرکت مواد شیمیایی مطمئن و باسابقه, جستجو در اینترنت و بررسی رزومه شرکت های مختلف است. شما برای آن که برای شرکت خودتان خرید اسید سیتریک عمده انجام دهید باید به شرکت مواد شیمیایی مراجعه کنید که سابقه چند 10 ساله در زمینه واردات و عرضه مواد شیمیایی صنعتی داشته باشد تا بتوانید با خیالی آسوده از محصولاتی که خریداری می کنید استفاد کنید. شرکت مواد شیمیایی پویش اروین میعان این توانایی را دارد که محصولات مورد نیاز شما را با کم ترین قیمت در وب سایتش به فروش برساند. پس هر چه زود تر برای خرید اسید سیتریک عمده به وب سایت pemchemco مراجعه کرده و ثبت سفارش کنید.

42 پاسخ

 1. کامل و مفید بود
  اسید سیتریک خشک:
  بیشتر تنظیم کننده اسیدی و طعم دهنده و همچنین بوبری آروماتیک بهینه و نگهدارنده و براق کننده ای مفید است، خصوصا برای روکش میوه های سرد خانه ای!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت پویش اروین میعان

برای سفارش انواع مواد شیمیایی در گرید های مختلف با بهترین قیمت ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شرکت خرید مواد شیمیایی
تماس