متاسیلیکات سدیم

شرکت مواد شیمیایی , واردات مواد شیمیایی , صادرات مواد شیمیایی , وارد کننده مواد شیمیایی , صادر کننده مواد شیمیایی

برای دریافت مشاوره قبل از خرید و ثبت سفارش این محصول تماس بگیرید.

متاسیلیکات سدیم, متا سیلیکات سدیم, سدیم متا سیلیکات, سدیم متاسیلیکات, متا سیلیکات سدیم خشک, متا سیلیکات سدیم آبدار , قیمت متاسیلیکات سدبم
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

متا سیلیکات سدیم نوعی نمک معدنی است. این ماده شیمیایی به شدت قلیایی بوده و از آن به عنوان بافر نیز استفاده میکنند. در کل دو نوع متا سیلیکات وجود دارد: متا سیلیکات خشک و متا سیلیکات آبدار. به طوری که گاها متا سیلیکات های آبدار را متا سیلیکات سدیم  5آبه یا 9آبه مینامند. این مولکول های آب در ساختار مولکولی این ماده حضور دارند و به صورت ظاهری و فیزیکی قابل مشاهده نیستند. حال اگر در ساختار متا سیلیکات سدیم مولکول آبی وجود نداشته باشد آن را متا سیلیکات سدیم خشک مینامند. پس تا اینجا فهمیدیم متا سیلیکات سدیم چیست؟

مواد شیمیایی صنعتی اعم از متاسیلیکات سدیم، مواد شیمیایی حلال و غیره در زندگی ما بسیار تاثیر گذار هستند. مواد اولیه بسیاری از صنعت هایی که امروزه در حال فعالیت هستند همگی از مواد شیمایی هستند‌. به همین دلیل است که واردات و صادرات این دسته از مواد بسیار مهم بوده به طوری که اگر کشورها از نظر سیاسی با یکدیگر با مشکل رو به رو شوند سریعا شرکت های وارد کننده و شرکت های صادرکننده را تحریم میکنند. همانطور که امروزه کشور عزیزمان ایران درگیر تحریم های سنگینی است و همین امر سبب شده است که بسیاری از مواد به سختی وارد شوند و یا با تلاش و کوشش مهندسان و شیمیدان ها و دانشمندان تولید شوند.

به هرحال هدف اصلی این سخنان نشان دادن عمق اهمیت این مواد است. پس اگر شرکتی وظیفه تولید و عرضه مواد شیمیایی را بر عهده دارد قطعا با مشکلات و سختی های زیادی رو به رو شده و حمایت از آن ها وظیفه ما(دولت و ملت) است. به هرحال هدف از این مقاله ارائه توضیحاتی درباره‌ی یک ماده شیمیایی بسیار مهم به نام متاسیلیکات سدیم است و احتمالا دلیل حضور شما در این صفحه، همین ماده است. پس اگر میخواهید اطلاعات بیشتری دربار‌ه‌ی این ماده شگفت انگیز و کاربردی بدانید با ما همراه باشید.

متاسیلیکات سدیم چیست ؟

سدیم متا سیلیکات در واقع یک نمک معدنی بوده که دارای خواص ویژه ای است و همین امر سبب شده که این ماده کاربرد های مختلفی دارد که برخی از این کاربرد ها عبارت اند از:صنعت سیمان، شوینده ها، بتن و سیلیکاژل و غیره…

فرمول شیمیایی این ماده  Ni2 SiO3 است و در واقع ترکیبی از آنیون  SiO3 یک بار منفی و دو کاتیون Na یک بار مثبت بوده و قابلیت انحلال در آب سرد را دارد. این ماده به صورت کریستال های بی رنگ یا سفید است و جاذب بسیار خوبی برای رطوبت است. همچنین متاسیلیکات سدیم خاصیت ضدعفونی کننده و مرطوب کنندگی دارد و از آنجایی که میتواند ناخالصی ها را از بین ببرد از آن در مواد شوینده استفاده میکنند‌.

متا سیلیکات سدیم پودری

وقتی ریشیو را روی مینیمم یا همان عدد یک تنظیم میکنیم ما متاسیلیکات سدیم جامد یا همان متاسیلیکات پودری را خواهیم داشت. که در ادامه به کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

متاسیلیکات سدیم مایع چیست؟

حال که فهمیدیم متا سیلیکات سدیم چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟ بهتر است با متا سیلیکات سدیم مایع نیز آشنا شویم. برای تولید متا سیلیکات سدیم مایع لازم است مقداری از جامد این ماده را در آب حل کنیم. یا میتوان به وسیله روش هیدروترمال در اتوکلاو و تحت فشار زیاد این ماده را تولید کرد. گفتنی است که از این ماده مایع در تولید دارو، خمیر و کاغذ، مواد شیونده و سرامیک استفاده میشود.

خواص و ویژگی های متا سیلیکات سدیم

این ماده یک نمک است که خاصیت قلیایی کنندگی بسیار بالایی دارد به طوری که حتی گاهی از این محلول به عنوان بافر استفاده میکنند(واژه بافر در ادامه توضیح داده خواهد شد).

محلول این ماده به شدت خاصیت بازی داشته و به خوبی با اسید واکنش میدهد و فعال است. به طوری که اگر این ماده گرم شود و یا اسیدی شود به یون های اسید سیلیسیک و سدیم هیدرولیز میشود و همین ترکیب در هوای مرطوب توانایی این را دارد که برای فلزاتی چون روی، قلع، آلومینیوم‌ و سرب خورندگی ایجاد کند.

جالب است بدانید که متاسیلیکات سدیم در اسید، محلول های نمکی و الکل نامحلول است. ساختار بلور های این ماده در دو نوع اورتورومبیک و مونوکلینیک است. این ماده دارای وزن مولکولی پایینی بوده که از واکنش بین سود سوز آور و آلکالین کف کننده ایجاد میشود و محصولاتی نظیر ترکیبات پنتا هیدرات، انهیدرات و غیر هیدراته تولید میکند. این ترکیب توانایی این را دارد که از زنگ زدن و خوردگی فلزات جلوگیری کند. همچنین میتوان این ماده را جایگزین سدیم تری پلی فسفات کرد. چرا که سدیم تری فسفات در شوینده ها و پاک کننده فلز ها به کار میرود و باعث آلودگی محیط زیست میشود.

بافر چیست ؟

اگر یک محلول بافر محسوب شود و یا دارای ‌pH بافری باشد به این معنی است که آن محلول در مقابل اسید و باز بسیار مقادم بوده به طوری که تاثیر ناچیزی برروی pH آن صورت میگیرد. بنابراین اگر محلولی دارای ویژگی بافر باشد از آن در تهیه مواد شوینده، مواد آرایشی، نگهدارنده مواد غذایی، چرم، زنگ و غیره استفاده میکنند. پس از آنجایی که متاسیلیکات سدیم دارای ویژگی بافر است میتوان از آن در صنایع مختلف بهره برد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کاربرد های متا سیلیکات سدیم

این ماده دارای کاربرد های زیادی در صنعت است که در اینجا به ارائه برخی از آن ها میپردازیم: کاربرد در مواد شوینده لباس، آبکاری، کاغذسازی، سرامیک، تولید پارچه، بتن، سیمان، مواد نسوز، چرم، روغن و غیره

 • از هیدراتهای این ماده در صنایع صابونی به منظور تقویت و حفظ کارایی محصولات در مقابل سختی آب مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی کمک میکند که صابون به راحتی در آب کف کند.
 • از متاسیلیکات سدیم در مواد آرایشی به خصوصی در تولید اکسیدان استفاده میشود.
 • این ماده در صنعت سیمان به منظور واکنش سریع سیمان با آب مورد استفاده قرار میگیرد.
 • از متا سیلیکات سدیم در معدن به منظور استخراج مواد معدنی از سنگ ها مورد استفاده قرار میگیرد.
 • از این ماده در صنعت کاغذ سازی به منظور خارج کردن ناخالصی ها از خمیر اولیه کاغذ استفاده میشود.
 • از آنجایی که این ماده عموما به صورت رقیق مورد استفاده قرار میگیرد برروی محیط زیست هیچ گونه تاثیر منفی نمیگذارد ولی اگر از محلول های غلیظ آن استفاده شود ممکن است روی محیط های آبی تاثیر منفی بگذارد.
 • از این ماده در مواد و فوم های ضد حریق استفاده میکنند.
 • همچنین از سدیم متاسیلیکات در تولید قارچ کش ها، حشره کش ها و ترکیبات ضد میکروبی استفاده میشود.
 • به عنوان یک افزودنی در چسب ها
 • جالب است بدانید این محلول وقتی با برخی از نمک های محلول واکنش میدهد در نهایت منجر به تولید رسوبات ژلاتینی میشود. که از آن برای تثبیت خاک  بهره میگیرند.
 • و در نهایت از این ماده در داروسازی استفاده میشود.

پس همچین ماده ای با همچین کاربرد های گسترده میتواند کاندیدای مهمی برای شرکت های وارد کننده و صادرکننده باشد و شرکت های مربوطه این ماده را جز لیست خرید خود قرار دهند. همچنین اگر کشوری توانایی تولید این ماده را داشته باشد قطعا میتواند از فروش این محصول سود خوبی داشته باشد.

 کاربرد متا سیلیکات سدیم پودری چیست؟

 • از متا سیلیکات سدیم پودری در صنعت متالوژی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • از این ماده شیمیایی در صنعت ساختمان سازی و صنعت برق استفاده میشود.
 • همچنین از این ماده در تهیه چسب مقاوم در برابر آتش استفاده میشود.
 • از این ماده در تولید مواد شوینده و صابون نیز استفاده میشود.
 • از این ماده به عنوان ضد روغن نیز استفاده میشود.
 • از متا سیلیکات سدیم پودری برای خشک شدن سریع سیمان و افزایش قوام آن استفاده میشود.

کاربرد متاسیلیکات سدیم خشک

همانطور که گفته شد چند نوع متا سیلیکات سدیم وجود دارد که یکی از آن ها از نوع خشک است. متاسیلیکات سدیم خشک بدین معنا که در ساختار مولکولی آن، مولکول آب به کار برده نشده است. این ماده در صنعت کاربرد هایی از جمله: لبنیات، فلزات، ترکیبات ضد میکروبی، افزودنی در صابون، مواد شوینده، در حشره کش ها، نوشابه های گاز دار، قارچ کش ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد متاسیلیکات سدیم آبدار

با اضافه کردن این ماده به صابون، در کف کردن آن در آب کمک فراوانی میشود در غیر اینصورت صابون در آب های سخت کف نخواهد کرد. همچنین با اضافه کردن این ماده به صابون و دیگر مواد پاک کننده کمک شایانی به افزایش قدرت پاک کنندگی این محصولات خواهد شد. همچنین با افزودن متاسیلیکات سدیم آبدار به مواد آرایشی، از فساد این محصولات جلوگیری میشود.

تولید کننده متا سیلیکات سدیم

همانطور که تا اینجا متوجه شدید متا سیلیکات سدیم یک ماده پر ارزش شیمیایی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. به طوری که انواع متاسیلیکات ها از متا سیلیکات خشک گرفته تا متا سلیکات پودری تا متا سیلیکات سدیم مایع در صنعت حائز اهمیت هستند. از این رو تعداد زیادی تولید کننده متا سیلیکات سدیم اقدام به تولید و عرضه آن کرده اند. از این رو خوشبختانه بخش زیادی از متاسیلیکات سدیم مورد استفاده در کشور توسط تولید کننده متا سیلیکات سدیم داخلی تامین میشود و این خود جای بسی خوشحالی است دارد. اما لازم است تولید کنندگان این ماده شیمیایی را شرکت های معتبر تهیه نمایند. زیرا در صنایع مختلف کیفیت ماده شیمیایی بسیار مهم است.

تولید کننده متا سیلیکات سدیم

همانطور که تا اینجا متوجه شدید متا سیلیکات سدیم یک ماده پر ارزش شیمیایی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. به طوری که انواع متاسیلیکات ها از متا سیلیکات خشک گرفته تا متا سلیکات پودری تا متا سیلیکات سدیم مایع در صنعت حائز اهمیت هستند. از این رو تعداد زیادی تولید کننده متا سیلیکات سدیم اقدام به تولید و عرضه آن کرده اند. از این رو خوشبختانه بخش زیادی از متاسیلیکات سدیم مورد استفاده در کشور توسط تولید کننده متا سیلیکات سدیم داخلی تامین میشود و این خود جای بسی خوشحالی است دارد. اما لازم است تولید کنندگان این ماده شیمیایی را شرکت های معتبر تهیه نمایند. زیرا در صنایع مختلف کیفیت ماده شیمیایی بسیار مهم است.

قیمت متا سیلیکات سدیم

قیمت متاسیلیکات سدیم به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله کیفیت ماده، مقدار، روش تهیه، شرکت تولید کننده و بازار مصرف. با توجه به متغیر بودن این عوامل، قیمت متاسیلیکات سدیم نیز متغیر خواهد بود. به عنوان مثال، در بازار جهانی، قیمت متاسیلیکات سدیم حدود 300 تا 400 دلار برای هر تن تعیین شده است. اما این قیمت در بازار ایران و هر کشور دیگری ممکن است متفاوت باشد. لازم به ذکر است که اطلاع دقیق در مورد قیمت متاسیلیکات سدیم، باید از  تولیدکنندگان و عرضه کنندگان در بازار تامین شود.

عوامل موثر بر قیمت سدیم متاسیلیکات

قیمت سدیم متاسیلیکات به دلیل تأثیر عوامل مختلف بر بازار تعیین می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 1. تولید کننده: شرکت های تولید کننده متاسیلیکات سدیم در قیمت های مختلف عرضه می شوند و ممکن است قیمت ها متفاوت باشند.
 2. تقاضا و عرضه: همانطور که در همه بازارها است، در صورتی که تقاضا از سدیم متاسیلیکات بیشتر باشد و تأمین کنندگان برای تامین آن کم باشند، قیمت این مواد بالاتر می رود.
 3. کیفیت: متاسیلیکات سدیم با کیفیت بالا، معمولاً هزینه بیشتری دارند و قیمت بالاتری دارند در مقایسه با متاسیلیکات سدیم با کیفیت پایین.
 4. هزینه حمل و نقل: هزینه حمل و نقل متاسیلیکات سدیم نیز به قیمت آن افزوده می شود.
 5. تغییرات قیمت دلار: دلار آمریکا، ارزش انتظاری کالاها را تحت تأثیر قرار می دهد، به طوری که افزایش قیمت ارز، هزینه کالا را در بخش صادرات تاثیرگذار می کند و همچنین باعث بالا رفتن قیمت کالا در بازار داخلی می شود.
 6. همه این عوامل، در تعیین قیمت سدیم متاسیلیکات در بازار مصرف مؤثر هستند.

فروش سدیم متاسیلیکات

یکی از معروف ترین وارد کننده متا سیلیکات سدیم در ایران شرکت پویش ارورین میعان است. این شرکت با کیفیت ترین مواد شیمیای را با مناسب ترین قیمت وارد و به دست مشتری میرساند. به طوری که بسیاری از شرکت های معتبر نظیر فولاد مبارکه سابقه همکاری با این شرکت را دارد. داشتن کادری مجرب و تحویل به موقع سفارشات از ویژگی های بارز دیگر این شرکت محسوب میشود. از این رو مشتریان میتوانند ثبت سفارشات خود را به صورت حضوری و یا از طریق سایت انجام دهند.

متاسیلیکات سدیم وارداتی

همانطور که در مقدمه این مقاله گفته شد مواد شیمیایی صنعتی در صنعت هر کشور اهمیت عمده ای دارند و نبود این مواد، صنعت و تولیدات را دچار اختلال میکند از این رو همه کشورها به خرید و فروش مواد شیمیایی نیازمند هستند و تمامی شرکت های وارد کننده و صادر کننده در تلاش هستند تا مواد شیمیایی مختلف را به هر قیمت هم که شده وارد و یا صادر کنند.

چرا که چرخ اقتصاد و تولید و صنعت یک کشور به آن وابسته است. شاید از خودتان بپرسید که چرا هر کشور بسته به نیاز خود این مواد شیمیایی را تولید نمیکند که دیگر نیازی به خرید آن نداشته باشد؟ در جواب این سوال لازم است بگوییم که هرچقدر یک کشور از هر جهت کامل و پیشرفته باشد توانایی تولید تمامی مواد شیمیایی صنعتی مورد نیاز خود را ندارد و خواه و ناخواه، ناچار به وارد کردن آن است. یکی از این مواد شیمیای متا سیلیکات سدیم وارداتی است که کشورهای مختلف اعم از ایران گاها ناچار به وارد کردن آن هستند.

در ایران شرکت های مختلف وارد کننده مواد شیمیایی صنعتی وجود دارند ‌که تمام تلاش خود را برای وارد کردن تمامی مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت های مختلف میکنند. شرکت پویش اروین میعان نیز یکی از آن دسته شرکت هایی است که سابقه طولانی در وارد کردن مواد شیمیایی مختلف را دارد. این شرکت میتواند تمامی مواد مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت و در کمترین زمان تهیه کرده و به دست مشتری برساند. تمامی رزومه و سابقه این شرکت در سایت pemchemco.com قرار داده شده است. از این رو در صورت تمایل میتوانید با شماره تلفن موجود در سایت تماس بگیرید و سفارشات خود را ثبت کنید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

24 پاسخ

 1. Hmmm iss anyone else hawving problem witrh the pictuires oon ths bllog loading?

  I’m tdying tto ffind outt iff itss a problem
  onn mmy eend or if it’s thee blog. Any suggestrions would
  bbe greatly appreciated.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *