ساخت اسید سیتریک در خانه

بخش های این محتوا:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: اسید سیتریک آبدار نوعی ضد عفونی کننده و طعم دهنده محسوب میشود. از این رو برخی افراد اقدام به ساخت اسید سیتریک در خانه میکنند. به همین منظور ما قصد داریم در این مقاله علاوه بر توضیح و تشریح اسید سیتریک و کاربرد آن، به روش ساخت این ماده نیز اشاره کنیم. حال چنانچه به این سبک از مطالب علاقه مند هستید میتوانید تا انتها با ما همراه باشید. اما اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در زمینهمواد شیمیایی مختلف از جمله اسید سیتریک، ویتامین سی یا اروزیل کسب کنید میتوانید به سایر مقالات موجود در مجله علمی مراجعه نمایید. در این مقالات به به صورت محتصر و مفید به توضیح خواص و ویژگی های مواد شیمایی کحتلف پرداخته شده است.

اسید سیتریک چیست؟

قبل از آنکه به نحوه ساخت اسید سیتریک در خانه بپردازیم لازم است دانیم اسید سیتریک چیست؟ اسید سیتریک با فرمول شیمیایی C6H8O7 یک نوع اسید آلی ضعیف محسوب میشود. از آنجایی که اسید سیتریک نوعی ماده شیمیایی پرکاربرد است سالانه چیزی حدود دو میلیون تن از این ماده تولید میشود. اسید سیتریک ترش مزه بوده و علت طعم ترش مرکبات نیز به همین عامل بستگی دارد. پس میتوان گفت به طور طبعی اسید سیتریک در مرکبات وجود دارد. جالب است بدانید اسید سیتریک برای اولین بار در سال 1784 از آبلیمو جدا شذ. این کار توسط یک محقق سوئدی صورت گرفت. اسید سیتریک ترکیبی به بو و بی رنگ است. این ترکیب به دو صورت خشک و آبدار تولید میشود.

ساخت اسید سیتریک در خانه

شاید برایتان نحوه ساخت اسید سیتریک در خانه جالب باشد. ما در این بخش نحوه ساخت این ماده را برایتان شرح خواهیم داد:

  1. در این روش لازم است 2 سی سی از آب لیمو ترش را بردارید و در یک استوانه مدرج بریزید. سپس پی اچ آن را اندازه بگیرید. درواقع لیمو ترش یکی از بهترین انتخاب ها برای این کار است. چرا که چیزی حدود 5 تا 6 درصد از آب لیمو ترش اسید سیتریک است. لازم است بدانید که پی اچ آب لیمو ترش در این آزمایش باید چیزی حدود 2 تا 3 درصد است.
  2. برای خنثی کردن اسیدیته آب لیمو لازم است به وسیله قطره چکان مقداری هیدروکسید سیدیم را بردارید و به آبلیمو اضافه منید. سپس دوباره پی اچ آبلیمو را اندازه بگیرید.
  3. در این مرحله آب مقطر را با 5 گرم کلرید کلسیم مخلوط کنید.
  4. در این مرحله دو محلول ساخته شده را با هم ترکیب کنید و به نقطه جوش برسانید. سپس آن را مدتی آرام به هم بزنید.
  5. لازم است اینجا سیرات کلسیم محلول را از طریق صافی جدا کنید. لازم است این ماده را به صورت جداگانه نگهدارید.
  6. ترکیب اسید سیتریک با سیترات کلسیم یک محلول سفید رنگ ایجاد میکند.
  7. به کمک آب محلول سفید رنگ را فیلتر کنید و اسید سیتریک آن را جدا کنید.
  8. به کمک آب مقطر اسید سیتریک به دست آمده را رقیق کنید.
  9. اسید سیتریک را به حجم 70 میلی لیتر برسانید. سپس آن را روی حرارت قرار دهید تا تبخیر شود.
  10. در نهایت باید اسید سیتریک از صافی رد شود. سپس سرد شود تا غلیظ تر شود.

شرکت مواد شیمیایی

چنانچه برای تولیذات خود نیاز داشتید اسید سیتریک را به صورت عمده تهیه کنید میتوانید به شرکت مواد شیمیایی پویش اروین میعان مراجعه کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *