واکنش اسید سیتریک با آب

بخش های این محتوا:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقدمه: قبل از انکه به واکنش اسید سیتریک با آب بپردازیم لازم است با ساختار این ماده آشنا شویم. یعنی قبل از هر چیزی لازم است بدانیم: که اسید سیتریک چیست؟ و چگونه تولید میشود؟ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی اسید سیتریک چیست؟ اسید سیتریک به طور طبیعی در چه موادی پیدا میشود؟ ما در این مقاله به پاسخ این سوالات میپردازیم. پس اگر به دانستن این اطلاعات نیازمند هسیتید تا انتها با ما همراه باشید. اما اگر میخواهید مطالب بیشتری درباره‌ی اسید سیتریک مطاعه کنید میتوانید به دیگر مقالات مجله علمی مراجعه کنید.

ساختار شیمیایی اسید سیتریک

علاوه بر واکنش اسید سیتریک با آب لازم میدانیم به ساختار شیمیایی اسید سیتریک بپردازیم. اسید سیتریک همانطور که از نامش پیداست یک نوع اسید آلی است. اما این اسید قوی نیست، بلکه یک اسید کاملا ضعیف است که به طور طبیعی در مرکبات یافت میشود. ساختار شیمیایی این ماده شامل گروه های کربوکسیلیک ،اکسیژن و پیوند های دوگانه با کربن است. همین پییوند های دوگانه خود نشان دهنده این است که اسید سیتریک قابلیت انجام واکنش های شیمیایی را دارد. به طوری که فضای کافی برای ورود عناصر دیگر وحود دارد. گفتنی است که به طور کلی اسید سیتریک به دو شکل: اسید سیتریک آبدار (تک آبه) یا اسید سیتریک خشک (بدون آب) وجود دارد. اسید سیتریک تک آبه شامل یک مولکول آب است. همین یک مولکول آب سبب میشود که جرم مولی آن نسبت به اسید سیتریک بدون آب افزایش یابد.

واکنش اسید سیتریک با آب

همانطور که گفته شد ساختار شیمیایی اسید سیتریک آبدار این امکان را میدهد که در این ماده واکنش های شیمیایی رخ دهد. از این رو در حین واکنش اسید سیتریک با آب، واکنشی رخ می دهد که در آن یون های هیدروژن از اسید آزاد می شوند. به همین دلیل است که وقتی اسید سیتریک را با جوش شیرین مخلوط میکنیم، این یون های هیدروژن با جوش شیرین واکنش داده و گاز دی اکسید کربن تولید می کند که در سراسر آب پراکنده می شود و کف ایجاد می کند.

واکنش های شیمیایی اسید سیتریک

علاوه بر واکنش اسید سیتریک با آب، این مادخ با مواد دیگری نیز واکنش شیمیایی انجام میدهد. میزان حلالیت اسید سیتریک به عوامل مختلفی چون دما و ویژگی های فیزیکی وابسته است. برای مثال اسید سیتریک یا جوهر لیمو در حلال قطبی مانند الکل، اتیل استات، اتر، استون میتواند حل شود. اما همین اسید سیتریک در بعضی از حلال ها مثل تری کلرید متان، تولوئن، بنزن، دی سولفید کربن حل نمیشود.

شرکت مواد شیمیایی

اسید سیتریک در صنایع مختلف غذایی و دارویی کاربرد فراوانی دارد. از این رو این ماده در شرکت مواد شیمیایی به صورت عمده خرید و فروش میشود. نام عمومی اسید سیتریک، جوهر لیمو است. پس چنانچه با هر کدام از این نام ها برخورد کردید سردرگم نشوید. این ماده ترش مزه بوده و شکل ظاهری آن جامد و کریستالی است. پس در حین خرید به تمامی این موارد دقت فرمایید. اما اگر میخواهید به طور صد در صد از اورجینال بودن این ماده مطمئن باشید به سایت شرکت پویش اروین میعان مراجعه کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *